Древногръцкият философ вярвал в безусловната истина
„Аз знам, че нищо не знам“ – мъдрецът е запечатан в историята с тази своя максима. Той не оставя никакво писмено творчество, но свидетелства за него събираме от учениците и последователите му, сред които например е Платон.
По този начин да наше време достига и Притчата за трите сита – точно тя е в основата на една детска книга, която излезе преди Коледа. Със силата на удачен текст и прекрасни илюстрации Ан Крайе показва на децата по страниците на „Мечокът и птичето“ колко важни са Истината, Добротата и Ползата, когато общуваме с другите.
Честно казано, и възрастните се нуждаят от такъв урок… затова нека си припомним този вълшебен диалог
ПРИТЧА за СОКРАТ и ТРИТЕ СИТА
ПРИТЧА за СОКРАТ и ТРИТЕ СИТА
Сократ бил един от най-големите мъдреци на Древна Гърция. Веднъж един човек отишъл при великия философ и му казал:
– Знаеш ли какво научих току-що за един твой приятел!
– Чакай малко – спрял го Сократ. – Преди да ми разкажеш, иска ми се да направя проверката с трите сита.
– Трите сита ли? – зачудил се човекът.
– Ами да – казал Сократ. – Преди да разказваш разни неща зад гърба на другите, хубаво е да отделиш малко време, за да помислиш какво точно се готвиш да кажеш. Това наричам „проверка с трите сита”. Първо е ситото на Истината. Проверил ли си дали това, което искаш да ми кажеш, е вярно?
– Не, просто чух другите да говорят…
– Добре. Значи не знаеш дали е вярно. Дай сега да пробваме с второто сито, то е ситото на Добротата. Това, което ще ми разкажеш за приятеля ми, нещо хубаво ли е?
– Ами не, напротив!
– Значи – продължил Сократ – искаш да ми разкажеш лоши неща за мой приятел, без дори да знаеш дали са верни. Но може би все пак ще успееш да минеш успешно проверката, защото остава последното сито – на Ползата. Ще ми бъде ли от полза да ми разкажеш това, което си научил за приятеля ми?
– Хм… Всъщност – не особено.
– Тогава – заключил Сократ- ако това, което имаш да ми казваш, не е нито вярно, нито хубаво, нито полезно, защо въобще ще ми го казваш?