Начало / Свят / Израел на колене – обяснението е в книгите

Израел на колене – обяснението е в книгите

Заглавия от наши учени помагат да разберем истината

taylor-brandon-Y8r0RTNrIWM-unsplash

Израелско-палестинския конфликт е сред най-продължителните в съвременната история. Мнозина заемат емоционално едната или другата позиция, но истината е дълбоко скрита и разпростираща се най-малко в целия минал век.

За да разберем обаче случващото се, е нужно също така да проумеем мотивите да съществува изобщо нещо като терор. Модерният свят се научи да живее с него, но така и не е изнамерена противоотрова, която да го пресече. Без да забравяме, че и тук страните са две – хората, които прибягват до него, и онези, които посвещават живота си на това да го премахнат.

Темата е изключително сложна и понеже говорим за хилядолетно влияние – културно и религиозно. От друга страна, народите в този регион на света създават на практика гръбнака на днешната цивилизация. Разбирането на тяхната философия е сложно, но именно това дава много отговори и за ситуацията днес.

Конфликтът, който разтърси света, е преплел всички тези сложни обстоятелства. Може би книгите наистина ще ни помогнат да го разберем по-добре

229326_b

Религията е пресечна точка според проф. Владимир Чуков

Арабист и специалист в областта на политиката в Близкия изток, той поставя Израел в центъра на анализа си, но всъщност се впуска дълбоко в религиозните течения, които формират този регион на света. „Израел между евангелизма и джаафаризма” посочва, че именно Йерусалим е родината на религията, като противопоставя две линии – едната е на евангелистките християни, които смятат, че Израел е идеалната държава; другата е на имам Джаафара Садия, според когото Израел трябва да бъде унищожен – и върху неговите пепелища да се роди държава на благополучието и добротата.

199129_b

Безпътицата, в която и смъртта е добър избор

Звучи като страшен избор, но докторът по история Димитър Михайлов го обяснява добре. Арабист и хебраист, той е посланик в Израел до 2018 г. От 2019-а пък изпълнява същата функция в Йордания. От неговата книга „Кръстопът или безпътица: Сложният избор пред Близкия изток“ научаваме например, че от 80-те на миналия век до 2015-а най-вече в Близкия изток са извършени 4400 самоубийствени атентата, преобладаващо от мюсюлмани, при които са загинали 43 хил. души. Нашият учен цитира и Мухаммад Дайф от „Хамас“, който заявява: „Днес вие (израелци) се сражавате срещу божествени воини, които обичат смъртта в името на Аллах…” Но всичко това са явления, започнали далеч преди нашето време, уточнява авторът. А книгата му се явява опит да се предскаже ще бъдат ли открити нови пътища.

168481_b

Религията отеква в политиката на арабския свят

Че проблемите са взаимосвързани, това е ясно – доц. д-р Симеон Евстатиев ни помага да видим по-ясно тези връзки в своята „Религия и политика в арабския свят: ислямът в обществото”. Ученият създава текста през призмата на конфликтите и размириците, които сякаш са запазена марка за тази част от света. Спира се на идеологията, за да е по-пълна представата ни как политическите събития са свързани с вярата. Авторът работи и с много примери, което превръща книгата му в изключително полезна и за настоящата ситуация. Самият Симеон Евстатиев е арабист и автор на много студии и научни статии, които представят региона от най-различни страни.

223489_b

Тероризъм, откакто свят светува

Журналистът Иван Първанов събужда песимизма в нас със своята „Енциклопедия на тероризма“. Нещо като речник на най-трагичните събития, книгата му побира фактология и информация за организации, лидери, покушения и жертви. Прави и така необходимия анализ, та читателят да се ориентира в това блато от престъпления – според автора терористичните организации в наши дни са разделени на три типа. Той представя общо около 80 терористични групи от целия свят. Хубав е и опитът да се подредят факторите, които водят до раждането на такъв тип организации. Но основният извод на Иван Първанов е именно този – тероризмът е от древността до наши дни.

Книгите подбра Красимир Проданов
Снимки: Diana Polekhina и Taylor Brandon за Unsplash 

Прочетете още

pet

Пет любими книги празнуват столетие

Романи, които откриваме или препрочитаме и днес Родени са през 1925-а – и точно това …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...