Начало / България / Независими вече 115 години

Независими вече 115 години

Нищо не бива да спъва България“, казва се в манифеста

mikhail-luxkstn-T6E11THRacc-unsplash

Главните герои в този акт са министър-председателят Александър Малинов и княз Фердинанд I.  Манифестът за независимост, чрез който България провъзгласява желанието си, е написан от самия Александър Малинов на гара Две могили предната вечер. Може да се каже, че там се е родила първо независимостта ни.

После идва и самото провъзгласяване – в църквата „Св. 40 мъченици” във Велико Търново. Датата е 22 септември 1908 г. Слага началото на нещо коренно ново в историята ни, но сега например − кой знае защо, рядко се споменава сред идеите за нов национален празник. Ако отворите „Уикипедия“ пък, ще видите, че обявяването на независимостта е в раздел Преврат. Превратностите на съдбата, както се казва!

В самия манифест пък искрят тези думи: “Нищо не бива да спъва България; нищо не треба да пречи за преуспяването ѝ!“ В пълна сила са и днес. Ето всъщност пълния текст на манифеста в осъвременен правопис.

Tzar_Ferdinand_at_proclamation_of_Bulgarian-independence

Манифест към българския народ

По волята на незабвенния Цар Освободител, великият братски Руски народ, подпомогнат от добрите ни съседи, поданици на Негово Величество Румънския Крал, и от юначните Българи, на 19 февруарий 1878 година сломи робските вериги, що през векове оковаваха България, някога тъй велика и тъй славна. Оттогава и до днес, цели тридесет години, Българският Народ, непоколебимо верен към паметта на народните дейци за своята свобода и въодушевяван от техните завети, неуморно работи за уреждането на хубавата си земя и създаде от нея под Мое ръководство и онова на о’ Бозе почившия Княз Александър, държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи.

Винаги миролюбив, Моят Народ днес копнее за своя културен и икономически напредък; в това направление нищо не бива да спъва България; нищо не треба да пречи за преуспяването ѝ. Такова е желанието на Народа Ми, такава е неговата воля − да бъде според както той иска.

Българският народ и Държавният му глава не могат освен еднакво да мислят и едно да желаят.

Фактически независима, държавата Ми се спъва в своя нормален и спокоен развой от едни узи, с формалното разкъсване на които ще се отстрани и настаналото охлаждение между България и Турция.

Аз и Народът Ми искрено се радваме на политическото възраждане на Турция. Тя и България − свободни и напълно независими една от друга, ще имат всички условия да създадат и уякчат приятелските си връзки и да се предадат на мирно вътрешно развитие.

Въодушевен от това свето дело и за да отговоря на държавните нужди и народното желание, с благословението на Всевишния провъзгласявам съединената на 6 септемврий 1885 година България за независимо Българско Царство и заедно с народа си дълбоко вярвам, че този Ни акт ще намери одобрението на Великите Сили и съчувствието на целия просветен свят.

Да живее свободна и независима България!

Да живее Българският Народ!

Издаден в древната столица Велико Търново на 22 септември 1908 год., двадесет и втората година от Нашето царуване

Фердинанд I

Neza

Още книги за независима България от „Хеликон“

Информация и снимки: „Уикипедия“ и Mikhail | luxkstn за Unsplash

Прочетете още

1340264_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (24 февруари – 2 март)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Близнаците от Мери Хигинс Кларк, Алафеър Бърк 2. Нишка от Виктория Бешлийска …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...