„Времеубежище“ стои добре сред шестте финалисти за „Букър“
Първите оценки на краткия списък за международната версия на наградата изкара на преден план най-вече Мариз Конде. 86-годишната писателка не веднъж е привличала вниманието към себе си през своята дълга кариера. Тя живее в Гваделупа, а най-известният ѝ роман дотук е отпреди 40 години – „Сегу”. Получила е различни награди, като на няколко пъти името ѝ попадна и във въртележката от предположения за Нобеловата награда за литература.
Конде предлага сега L’Évangile du nouveau monde. Сюжетът е за дете, което израства в самота на остров Мартиника, за да преповтори историята на Иисус. Дори „Ню Йорк Таймс“ представи книгата с убеждението, че това е върховата творба, създадена от Мариз Конде.
Критиката изкарва на преден план сред номинираните шест и романа на Ева Балтасар Boulder. 44-годишната каталонка става известна с философската си и направо интимна поезия. Boulder е част от проект, включващ три книги – всяка от тях проговаря с езика на различна жена. Наскоро излезе последното заглавие от трилогията на Балтасар. И тя, както Георги Господинов, може да се превърне в първия автор с престижния „Букър“ на своя език – каталонски или български.
„Извънредно чувствени”, така нарече книгите в краткия списък тазгодишният председател на журито Лейла Слимани. Номинирани са още писателят от Кот д’ Ивоар GauZ със своята Standing Heavy, мексиканката Гуадалупе Нетел със Still Born – тя е сравнявана от критиката с Елена Феранте, както и корейският писател Чхон Мьон-гуан с Whale. Нашият фаворит, разбира се, е един – Георги Господинов!
Победителят, който ще стане известен на 23 май 2023-а, ще подели заедно с преводача на творбата си 50 хил. лири, колкото е премията за отличието. Същата е финансовата равностойност и на главната категория за творби, създадени на английски