Начало / Свят / Писател без лице подари архива си на библиотека

Писател без лице подари архива си на библиотека

Живее в изолация десетки години

How-Radiohead-was-inspired-by-Thomas-Pynchon-1140x855

Библиотеката Хънтингтън, която се намира в Сан Марино, Калифорния, вече може да се похвали, че е собственик на архива на един от най-известните живи писатели в Америка. Става дума за 85-годишният Томас Пинчън, който е сред легендите в постмодернизма от втората половина на миналото столетие.

Личността му е напълно мистериозна, тъй като от десетилетия живее в изолация. Макар и култов автор за няколко поколения, Пинчън не се появява на обществени събития и дори не взима присъдените му награди.

Не прави изключение и актът по предаване на архива на писателя – библиотеката не публикува нито една снимка от събитието. Според официалното съобщение сред документите има много кореспонденция, ръчно написани бележки, както и непубликувани ръкописи. Прави впечатление и липсата дори на една снимка сред архива на писателя.

Пинчън отказа и изявления по повод решението си. От много години за самотния живот на писателя се грижи литературният му агент. Изключение прави единствено сериалът „Семейство Симпсън, в който на няколко пъти дори се чува гласът на Пинчън . Има и сцена със самия него, в която обаче той е с хартиена торбичка на главата.

Гласът на Пинчън се чува на няколко пъти в „Семейство Симпсън“ – има дори и сцена с него, в която обаче писателят е с торбичка на главата

Pynchon-simpsons.0.0.1409617597

Акта по предаване на архива обяснява синът на известния писател. „Когато разбрахме за мащабите, с които тази библиотека подпомага проучванията в областта на хуманитарните науки – казва Джаксън Пинчън, – ни хрумна, че тук архивът ще намери правилния си дом.”

Материалите, предадени на библиотеката, ни връщат в средата на миналия век. Сред тях е и най-известната книга на писателя – романът „Гравитационна дъга”, излязъл през 1973 г. Ценни са и записките на писателя – например за ракетите, използвани по време на Втората световна война, или пък за топографията от 18. век.

Фактът, че можем да добавим в нашата колекция автор от калибъра на Томас Пинчън – горда е президентката на Хънтингтън Карън Лорънс, – потвърждава дълготрайния ни интерес към американската история и култура, съответно към съвременната и модерна литература от 20. век.” Като доказателство за думите ѝ идва и фактът, че библиотеката разполага с архивите на Чарлс Буковски, Хилари Мантел, Октавия Бътлър.

Томас Пинчън е написал общо осем романа, както и сборник с разкази. По „Воден порок” е създаден и филм – с Хоакин Финикс и Рийз Уидърспун. Авторът не бяга от сложни теми в романите си, като включва по страниците внимателно проучени въпроси от сферата на историята, науката и математиката. Критиката го нарича дори „Паганини на американския роман“. За последно публикува преди десетилетие. В „На ръба на света” технологизираният свят току-що е преживял най-звучната финансова плесница, която може да си представи човечеството. А онова, което следва, е просто невъобразимо…

thomas

Информация, снимки и илюстрации: Alta, Far Out, The Verge, Memphis Flyer и thomaspynchon.com

Прочетете още

3431f2ca-9027-4b7a-b7f0-1e994301e0c1_1100x628

Излиза нова книга за приятелството между Джон Ленън и Пол Маккартни

Сътрудничеството им ражда огромни хитове Историята, която пише Иън Лезли, започва през 1957 г. Тогава …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...