Начало / Любопитно / Отварят след столетие архива на Райнер Мария Рилке

Отварят след столетие архива на Райнер Мария Рилке

Включва кореспонденция и ръкописи

AM2RR3OWWBFXLMRDSVDIG3PH3Y

Поетът си отива през 1926, но наследството му остава собственост на неговите най-близки роднини. Едва след смъртта на правнучката му се появява възможност архивът да бъде откупен. Мисията да спаси завещаното от един от най-значимите поети в началото на миналия век се оказва възможна. Ценното наследство вече е собственост на Немския литературен архив в Марбах – градът на Шилер.

От самия архив наричат придобивката „една от най-големите през последните десетилетия. Министърът на културата на Германия Клаудия Рот дори отбелязва, че „това е най-важното постижение по отношение на наследството на творец в следвоенната история“.

Сега нашата задача е архивът на поета да проговори”, казва директорът на институцията Сандра Рихтер. Идеята е документите да бъдат постепенно дигитализирани и предоставени за използване от широката общественост. Отсега е планирана и голяма изложба за 2025-а, когато се навършват 150 години от рождението на Райнер Мария Рилке.

За да стане операцията възможна, Немският литературен архив получава помощ както от федералното правителство на провинция Баден-Вюртемберг, така и от частни меценати. Така специалистите от учреждението се сдобиват с около 10 хил. страници, написани на ръка от поета, 130 негови рисунки, 360 снимки, 470 книги, в които има негови бележки, както и близо 9000 писма, в които често формулира разбиранията си за поезия и изкуство.

Сред кореспонденцията на Рилке изпъква например размененото с Пол Валери или Лу Андреас-Саломе. Точно тя е извънредно близка на сърцето му – живеят заедно няколко години и той иска ръката ѝ въпреки възрастовата граница. Когато се запознават, поетът е на 21, а Лу – психоаналитик и писател, на 35.

Сега нашата задача е архивът на поета да проговори”, казва директорът на Немския литературен архив Сандра Рихтер

Fi46mr5XgAEEDcy

Рилке е роден в Прага и наред с Кафка, Томас Ман и Франц Верфел е смятан за един от най-влиятелните модерни автори, които творят на немски. Сред най-важните теми в творчеството му са любовта, смъртта, радостта, мълчанието и страданието. Прекалено чувствителна натура, той се чувствал слаб физически, съпровождала го почти постоянна болка в мускулите или зъбите. Голямо влияние му оказвали и резките промени във времето.

Голямата борба на Рилке била за чистота на езика. Опитвал да сравни възможностите за изразяване чрез думи и изкуство. Сред най-известните му стихосбирки е „Песен за любовта и смъртта на корнета Кристоф Рилке“, преведена за първи път на български от Гео Милев. Други известни негови книги са „Сонети към Орфей”, „Часослов” и т. н.

Интересен епизод от живота му са годините, в които е секретар на скулптора Огюст Роден. От това тяхно сътрудничество се ражда и монография на Рилке, посветена на френския творец.

Животът му на практика е едно странстване – учи в Прага, Мюнхен, Берлин. Пътува и до Москва, където се среща с Толстой. Предприема пътешествие до Северна Африка, а две години живее в замъка на княгиня Таксис на адриатическото крайбрежие. Последните си години прекарва в Швейцария, в романтична кула – там и умира на 51. На гроба му в двора на стара църква е изписана епитафия, сътворена от самия него:

Роза, о, чисто противоречие, радост
ничий сън да не бъдеш
под толкова много
клепачи.“

Информация и снимки: Deutsches Literaturarchiv Marbach, Austrian Archives и estadao.com.br

Прочетете още

489732106_973065748365776_65029976043737174_n

Международният „Букър“ ще е за европеец или азиатец

Излезе и краткият списък От тринайсет в началото книгите сега станаха шест – точно една …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...