Начало / Критика / Тикток направи социалните мрежи още по-опасни за децата

Тикток направи социалните мрежи още по-опасни за децата

Приложението надмина по популярност и фейсбук

Archie-Battersbee-blackout-challenge-Negative-effects-of-Tiktok-on-youth_02

Създадено е с идеята да се споделят кратки клипове – забавни сюжети, танци или пък мили животинки. Веселите сценки печелят най-вече децата и тийнейджърите, сред които тикток е и най-популярна. Точно сред тях се разпространяват и т. нар. предизвикателства или challenges. Първоначално безобидни по характер, те започват да приемат все по-сериозна форма – някои от тях апелират за самонараняване или сексуално разкрепостено поведение.

Основната причина за популярността на социалната мрежа е удачната форма, която се харесва на новите генерации. Видеата, които се качват в тикток, са между 3 и 180 секунди. Според наличните данни, нивото на ангажираност на потребителите на тикток е доста високо на фона на другите социални мрежи – 52 минути средно на ден.

Самите предизвикателства пък са като социален ураган – възникват изключително бързо и намират много потребители, които да ги последват. Допълнителен ефект е, че се появяват и в останалите социални мрежи. Основният мотив да се създават е – разбира се, забавлението. Според психолози важна роля играе и желанието на малкия човек да покаже значимостно си пред останалите – в неговите очи това са най-вече приятелският кръг и съучениците. Колкото по-популярно е едно предизвикателство, толкова повече им се иска и на другите потребители на тикток да го последват или поне да наподобят такова поведение.

FZS_BKmXkAEZed5

Blackout Challenge e предизвикателство в тикток за… душене до припадък. За жалост, приключило трагично за 12-годишният Арчи Бетърсби

Предизвикателствата обаче могат да се сдобият с неочакван и дори трагичен обрат – особено когато са непремерени и в създаването им липсва родителски контрол. Един от най-скандалните случаи в това отношение е Blackout Challenge или предизвикателство за… душене до припадък. За жалост, приключило трагично за 12-годишният Арчи Бетърсби, чието име обиколи света като предупреждение за това колко рискове се крият във виртуалните забавления. Преди да почине, Арчи прекара няколко месеца в кома в лондонска болница, след като изпълнява именно това предизвикателство в тикток.

Това накара британски медии да напомнят и за други случаи, в които родители се опитват да привлекат внимание към Blackout Challenge, оказало се фатално и за техните деца. Всичко това на фона на поредния възторжен пиар от страна на управата на тикток, че е надхвърлена цифрата от милиард активни потребители месечно – повече от тези, които ползват гугъл или пък продуктите на „Мета”, сред които са инстаграм и фейсбук.

Основна роля за избягване на подобни инциденти според специалисти по киберсигурност имат родителите – те трябва да са наясно къде във виртуалното пространство прекарват времето си децата. На всичко отгоре точно в момента към тикток се отправят сериозни критики, че служи и за пропаганда. Правилата на платформата повеляват, че не бива да се качват клипове с физическо насилие, бойни сцени и изтезания, което обаче очевидно не е помогнало на Арчи и другите деца. А и клипове от войната в Украйна са често срещани… Компанията твърди, че реагира с увеличен ресурс за защита и безопасност, но въпреки това проблемите остават – затова и родителският контрол е най-надеждният инструмент в случая.

maxresdefault (1)

Stop Challenge призовава да опипваш регалите с ръце и затворени очи в магазин за дрехи и щом приятел ти каже „стоп”, да си купиш дрехата, която държиш в момента

Ето още няколко предизвикателства, които показват как се забавляват децата в тикток – в Haribo Challenge потребителят снима видео с желирани мечета, докато звучи песента на Адел Someone Like You. Stop Challenge пък призовава да опипваш регалите с ръце и затворени очи в магазин за дрехи и щом приятел ти каже „стоп”, да си купиш дрехата, която държиш в момента, а след това и да я носиш. Популярно е също така да се снима куче с яйце – и да се проследи реакцията му, или пък някакви дребни неприятности у дома – паяк, счупена чаша и каквото още му хрумне на човек.

Съветите на специалистите по киберсигурност включват например това профилът на детето задължително да е личен, да е изключена възможността приложението да проследява местонахождението, а и по възможност да се наблюдава самия профил на детето. Хубаво е то самото да знае, че виждате какво прави в тикток. Най-важното обаче остава споделянето помежду ви – за подводните камъни не само в тикток, но и в интернет пространството изобщо.

Информация и снимки от TechBriefly, Twitter и YouTube

Прочетете още

maxresdefault

Книга на Джейми Оливър е свалена от продажба по света

Стереотипите за Австралия в нея са прекалено много Billy and the Epic Escape е насочена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...