Ръкописът дълго време се смята за изчезнал
Създателката на „Джейн Еър” пише стиховете, когато е на 13. Ръкописът, наречен Book of Rhymes, е буквално миниатюрен, тъй като става дума за мъничко книжле – по-скоро тефтерче, което е високо десетина сантиметра. Страниците му пък са 15.
За последно ценният свитък се появява преди повече от сто години – през 1916-а. След това обаче изчезва и мнозина познавачи на делото на Шарлот Бронте го смятат за безвъзвратно изгубен. Сега обаче ръкописът беше изтъргуван на антикварния пазар в САЩ – при това за внушителните 1,25 млн. долара. Смята се, че това е най-голямата сума, платена за творба на британската авторка.
Купувач е британска благотворителна организация, която смята да предостави свитъка на музея на фамилията Бронте в графство Йоркшир. Friends of the National Libraries, както се казва организацията, си е поставила за цел да прави достъпни документи с общонационално значение, попаднали в частни ръце.
Музеят на сестрите Бронте е уреден в енорийството на техния баща, който е бил свещеник. Точно там те пишат най-знаменитите си творби
„Възхитени сме от факта, че ще получим толкова изключителен и неочакван дар, като благодарим за великодушието на тази благотворителна организация и на всички нейни дарители”, не скрива въодушевлението си уредникът на музея Ан Динсдейл. Тя добавя още: „Винаги е много емоционално, когато нещо, принадлежало на фамилията Бронте, се връща обратно у дома.”
Самата авторка на ръкописа – Шарлот Бронте, е родена през април преди 206 години. Появява се на бял свят в Западен Йоркшир. Учи в Кован Бридж в Ланкашир – там се обучават деца на духовници. После Шарлот описва кошмарното училище в своя роман „Джейн Еър”. Лошите условия там всъщност се превръщат в причина за смъртта на две от четирите сестри на бъдещата писателка.
Шарлот и сестрите ѝ Ан и Емили оставят незалечима диря в британската и световната литература. Но за жалост, съдбата им е тъжна. Самата тя си отива едва на 38 – при това бременна. А ореолът ѝ е жив и до днес.