Начало / Критика / Прилив на чувства

Прилив на чувства

За тънката граница между журналистика и литература ни кара да помислим Маркес

gabr

Мобилизираме се в началото на 2022 г. с кратък роман с дълго заглавие от Габриел Гарсия Маркес„Разказ на един корабокрушенец, прекарал десет дни на сал в морето без храна и вода, провъзгласен за национален герой, целуван от кралиците на красотата и забогатял от реклами, а после намразен от правителството и забравен завинаги“.

Преди да стане първата заявка за голяма литература на бъдещия нобелист, това е серия от репортажи в подлистника на вестник „Ел Еспектадор“. Всички са по спомени на моряк от колумбийския военноморски флот, които Маркес лично записва. И предизвика политически скандал.

Работата е там, че през 1955 г. корабът, на който служил Луис Алехандро Веласко Санчес, след ремонт в САЩ, на път за Колумбия, се преобърнал в Карибско море и целият му екипаж загинал. Пресата гръмнала, че трагедията е причинена от буря, докато единственият оцелял не разказал, че всъщност са плавали претоварени с контрабандни стоки на борда, със знанието на правителството. Морякът успял да докопа военен сал сред отломките на катастрофата и след десет дни самотна борба в открито море, омаломощен, полужив, стигнал бреговете на Колумбия. Възстановяването му било своеобразно възкръсване, в полза на което отначало заработила пропагандата – часовник, обувки с каучукови подметки, всяка вещ по джобовете на корабокрушенеца се рекламирала като фетиш, и самият него обявили за герой. Макар вестникът да удвоил тиража си, публикациите на Маркес достатъчно компрометирали властта, затова тя закрила „Ел Еспектадор“, журналиста пратили в Европа, а морякът бил уволнен.

Когато през 1970 г. историята му излиза на книга, тя повече прилича на притча. В нея писателят почти не се занимава с политика, донякъде и за да си спести евентуален съдебен процес, с какъвто го е заплашвал разжалваният герой.

Тук си струва да помислим над тънката граница между журналистика и литература. Защото смелостта  на този невзрачен човечец е по-правдива на езика на романа, отколкото на репортажа. Ден по ден четем как той оцелява благодарение на примитивни навици, държи настрани акулите, издържа на напичащото слънце и се справя с жаждата и глада. Междувременно мъжът халюцинира събития извън сала, говори с хора, сякаш са наблизо, и несъзнателно достига друго време и пространство, оразмерени от цивилизацията. Накрая скача във водата и плува напред.

maxresdefault

Репликата, която отличава корабокрушенецът на Маркес от подобни злополучни приключенци или опитни морски вълци, е многозначителна. Никой герой на Даниел Дефо, Джек Лондон, Джоузеф Конрад или Херман Мелвил не би попитал скептиците – след като едва е оживял, какво по дяволите, е правил десет дни в морето

Текст Людмила Еленкова

Прочетете още

481705634_122212751132039999_8081851378845690903_n

Руска емигрантска литература търси път към читателите

Редица издатели се принудиха да работят от чужбина „Видим букс“ е сред тях – историята …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...