Ето какво ни очаква през новия месец
Няколкото заглавия, които подбрахме, са все предстоящи – и сякаш ни вдъхновяват да прекараме истински хубав месец! За да се случи това обаче, е нужно да обръщаме повече внимание на онова вътре в нас, отколкото на външните обстоятелства. И без това неволите ни дойдоха в повече тази година! Затова и препоръчваме – пък и очакваме с нетърпение, четива, които подгряват вътрешния огън… Ето ги.
Хубаво криминале винаги е добре дошло
В случая ще зарадваме себе си с история от Джефри Арчър. Майстор като него винаги може да предложи нещо специално! Както става и в „Скрито пред очите ти“ – това е всъщност втората книга от новата му поредица за детектив Уоруик. Сега задачата му е да се справи с наркотърговец, който притежава фабрика за дрога. Разбира се, нещата се объркват, но щипка любов и много повече напрежение правят така, че от книгата остава приятен вкус… върху литературното ни небце.
История, пълна с тайни, ни изправя на нокти
„Симфонията на времето“ е по-скоро нетипичен роман – но пък ни кара да почувстваме истинска наслада от четенето! Книгата на Алваро Арбина смесва епохи и събития, като ни прави свидетели на какво ли не в началото на миналия век. Най-загадъчното нещо в книгата е ръкопис, наречен „Нотите на времето“. Притежателят му може да властва и над бъдещето. Книгата е ту любовна история, ту хроника на войната, а и сюжетът смело пребродва целия свят. Всичко това ни кара да мислим, че ще я прочетем с удоволствие!
Излиза и финалист за наградата „Пулицър“
„Холандската къща“ престоя доста седмици и в класацията за бестселъри на „Ню Йорк Таймс“. 56-годишната сега Ан Патчет привлече навремето погледите със своята „Белканто“. Интересна е и с това, че отвори своя собствена книжарница. Новата ѝ „Холандската къща“ ни връща в края на Втората световна война – в странна къща, която сякаш сама създава битието на хората в нея. Може да наречем книгата на Ан „тъмна приказка“ – въпросът е какво ще изплува от сенките… Наистина интригува и си заслужава да бъде разтворена!
Любителите на миналото ще са истински доволни
Така е, защото излиза и „Антични светове“ на Майкъл Скот. Още корицата подчертава, че ни очаква една епична история на Изтока и Запада. Историкът поставя акцент в развитието на цивилизацията върху Индия и Китай – заедно с традиционните за този регион на света ни религии. Това прави картинката на настоящето малко по-различна, отколкото сме свикнали да гледаме на нея. Авторът представя и иконите в историята – онези популярни личности, за които се твърди, че са оказали най-голямо влияние върху света ни. Но дали знаем за тях наистина всичко…