Начало / "Четящият човек" / Да идем на гости… на някоя книга

Да идем на гости… на някоя книга

Седем дестинации за свободни хора

93409523_10151232174239975_5840911340784320512_n

Мечтаехме си повече от месец обръчът на COVID-19 да отслабне – и сега, когато това е вече факт, как да го отпразнуваме другояче, ако не с някоя хубава книга. Но книга, отвеждаща надалеч, в приятна компания и при приятели. В неизвестна посока и защо не, направо при някое приключение! Ето седем, които ни позволяват веднага да отидем на гости… на някоя книга.

Магията на Абхазия: „Старата къща под кипариса”

217753_b

Фазил Искандер пише пословично топло и приятно – всеки ред от книгите му е като дружелюбна прегръдка. „Старата къща под кипариса” ухае на детство и природа, просто на всичко онова, което остава в душата за цял живот. Прочетете я, а после ще осъзнаете какво богатство е пролетта.

Миналото и бъдещето на Истанбул: „Дервишката къща”

195532_b

Свикнали сме да възприемаме града, проточил снага на два континента, като космополитно място, в което обаче приказките са живи и днес. Нещо подобно предлага и Иън Макдоналд, макар че ни пренася всъщност почти в бъдещето – през 2027-а. И рисува един Истанбул тревожен и оплетен в паяжината на глобалното. Интересно е дали мъдростта и традициите на миналото имат шанс пред объркания нов свят. Това е всъщност и коронната дисциплина на британския писател – в много от книгите си той разглежда влиянието на технологичните промени върху различни общества в света ни.

Магичните Родопи: „Къща отвъд света”

220518_b

Ето я и българската дестинация в нашата селекция – при това такава, че ни иде веднага да нарамим раницата и да отпрашим към китните Родопи. А първото нещо, което ще сложим в багажа, е книгата на Георги Данаилов. В нея има и тайни, и легенди, и размисли за миналото и настоящето ни. Проплаква душата, но заедно с това е и щастлива. Точно това ни е нужно сега – вяра в корените, надежда в бъдещето.

На брега на морето: „Лятната къща”
219519_b

Сладостното усещане, че всичко е пропито от морския бриз се ражда именно в най-топлите месеци на годината. А докато ги очакваме, можем да помечтаем с помощта на Джени Хейл. Книгата ѝ е за най-големите романтици, които преценяват живота през призмата на любовта. Точно те и успяват да са щастливи от всяка промяна – значи и сега идва времето да живеят с широко отворени сърца.

Дестинация за мечтатели: „Къщата на светулките”

207654_b

Макар че на корицата пише Вирджиния Блак, става дума всъщност за книга от български автор – така е подписала романа си Гергана Дечева. А по страниците омайно се смесват истории, които напомнят ту за преживяното от Алиса, ту за наученото от Малкия принц. Едно дете ни кани всъщност на гости на мъдростта. А неговият поглед към живота – без превземки и амбиции, се оказва най-верен и пълен. Остава да забравим всичко около себе си и да отворим входната врата на най-необикновената къща – онази, в която живеят светулките.

Копнеж по несбъднатото: „Стаята на Джейкъб”

206482_b

Звучи като приятно място – например за купон, и си е такова, но ще го оценят онези, които обичат книгата, която разгръщат, да ухае истински на литература. „Стаята на Джейкъб” предлага неотразима среща с таланта на Вирджиния Улф. Джейкъб всъщност ни води на много знакови места – до Средиземноморието или пък в Лондон, обаче пътешествието сглобяваме сами, чрез картините на неговото съзнание. Стаята всъщност е празна, населяват я спомени, разочарования, тъга… Просто щипка литература, която да ни помогне да се концентрираме върху същината на живота. А и нея можем да усетим първо в себе си…

Завръщане към сърцето: „Искам у дома”

217539_b

Любопитно е, че когато сме затворени по принуда, мечтаем за нови светове, а свободата сама по себе си ни кара да потърсим нашия начин на живот, да си изградим уют, да заговорим на един глас със сърцето си. Точно такова е пътешествието по страниците на „Искам у дома”. Можем да наречем историята любовна или пълна с надежда – всъщност Елчин Сафарли пробужда собствената ни доброта, напомняйки, че всички хора имат нужда от нещо относително просто. Малко топлина и прегръдка. Тогава сърцето е намерило вярната посока. Тръгнало е на най-важното пътешествие.

Седем посоки от книгите избра Краси Проданов

Прочетете още

Инфлационните 200 лева с Иван Вазов

Литературни банкноти – известни писатели, които носим в портфейла

И у нас известни автори са платежно средство Обичаме да казваме, че творчеството им е …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...