Начало / Любопитно / „За старите книги и компютърните изкуств@” (ревю)

„За старите книги и компютърните изкуств@” (ревю)

Книгата „За старите книги и компютърните изкуства“ показва развитието на дизайна в България като започва с примери от българските старопечатни книги и стига до съвременните медии и компютърните изкуства.

Обяснява се и защо съвременните графични дизайнери трябва да познават литературата и оформлението на книгите (орнаментика, шрифтове и др.) и как това им помага при дизайна на новите медии. Дадени са много интересни примери за легендарни наши първи издания и автори, като се започне от Софронието, 1806г., и се стигне до книгите преди Втората световна война.

„За старите книги и компютърните изкуства“ има два раздела, първият е посветен на оформлението на българските старопечатни книги и книгите преди войната, вторият е за развитието на компютърните изкуства в България. Авторът има значителен опит в тези две области и е председател на Организационния комитет на престижния международен форум за компютърни изкуства „Компютърно пространство“, (www.computerspace.org), който има 23 издания до момента.

В раздел първи са представени интересни и малко известни факти за създаването и оформлението на най-значимите първи издания на наши автори преди Войната, започвайки от първата печатна книга на новобългарски „Софронието“ на Софроний Врачански, 1806 г., първите издания на Йоаким Кърчовски, д-р Петър Берон, П.Р.Славйков, Георги Сава Раковски и стигайки до изданията преди 1944 г. като „Пламък“ на Гео Милев, „Богомилски легенди“ на Николай Райнов, „Ян Бибиян“ на Елин Пелин и др. Дадени са интересни факти за шрифтовете, орнаментиката и декорацията, за ръчно правената ленена хартия, памучната и дървесинната валцована хартия и за използваните шрифтове и орнаментика. В раздел втори е представено началото на компютърните изкуства в България, започвайки с компютърната графика и музика през 80-те и завършвайки с уеб-дизайна, компютърната анимация и мултимедията през последните години.

Книгата е предназначена за дизайнери, библиофили, колекционери на редки и ценни издания, студенти и работещи в сферата на книгоиздаването и оформлението на книгата,както и за интересуващи се от медиазнание в България.

Прочетете още

the-sensational-adaptations-of-the-great-gatsby-1

„Великият Гетсби“ на 100 – класика за тъмнината в собствените ни души

Писателят не доживява успеха на героя си Сега говорим за романа на Фицджералд като за …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...