Всеки жанр ни въздейства различно
За влиянието на книгите върху душата знаел още великият Рамзес II. Когато създал библиотеката в Тива през 13 в. пр. н. е., поръчал над портите ѝ да стои надпис: „Аптека за душата”.
В наши дни много психолози се втурват в това да изучават въздействието на книгите върху психиката ни. Интересно е, че различните жанрове ни повлияват по различен начин.
Точно класическата литература например ни кара да мислим и анализираме живота си дотук, а наред с това да правим своя собствена равносметка. Така стъпваме върху по-здрава основа и откриваме надежда пред себе си.
Трилърите пък са провокация спрямо нашата логика и наблюдателност. Същото вършат и златните кримки от добре известни и обичани автори. Ефектът на напрегнатото действие отклонява вниманието от собствените ни проблеми и така сме много по-адекватни в психическо отношение.
Философската литература ни изправя пред нова парадигма и така помага на мозъка да се развива и да подобрява своите умения в логичността
Ако чувстваме страх от нещо, което предстои, най-добре да потърсим хубаво фентъзи. Научната фантастика също разширява парадигмата и ни прави по-смели. В общи линии, този тип литература ни помага да се сдобием с концепция за света, в който живеем – или да погледнем на него с чувство за хумор.
Поезията пък е онзи жанр, който може да послужи за балансьор на емоциите. Благодарение на стиховете сме много по-зрели по отношение на чувствата си. Заедно с това достигаме по-надълбоко в себе си и можем да разберем една или друга своя реакция.
Интересно, но ако искаме да общуваме по-добре с другите, ще ни помогнат приказките. Точно те свалят изкуствено създадените прегради в нас и ни правят много по-спонтанни в отношенията с околните.
Философската литература пък осигурява на мозъка нова парадигма. По този начин подпомага развитието му. Човек е готов да направи следваща крачка в живота. Благодарение на книгите.