Начало / България / Кажете сбогом на диабет тип 2

Кажете сбогом на диабет тип 2

PrintПървата книга на д-р Джейсън Фънг „Код – затлъстяване“ предизвика истински фурор. И неслучайно – тя предложи научно обосновано и приложимо решение на проблема с излишните килограми. Откритието, че причината за наднорменото тегло е хормонална, насочи вниманието към централната роля на инсулина в регулирането на телесното тегло и  последиците от инсулиновата резистентност. Оказва се, че д-р Фънг е написал рецепта не само за здравословно и трайно отслабване, а и за лечение на диабет тип 2. Защото  затлъстяването е хормонално разстройство, при което високите нива на инсулин са причинени от приемането на определени храни. А диабет тип 2 може да се излекува напълно именно с промяна на хранителните навици. В новата си книга „Код – диабет“ д-р Фънг споделя опита и резултатите от създадената от него лечебна програма и дава на читателите едно напълно ново разбиране за болестта. Разбираме, че диабет тип 2 е болест на храненето, при което високите нива на инсулин (и инсулиновата резистентност) са свързани с наличието на твърде много захар в организма. Д-р Фънг ни показва начините, по които можем да я елиминираме. Без лекарства. Без операции. Без медицински разходи. Написана разбираемо, съпричастно и не на последно място – с чувство за хумор, – тази революционна книга ни насърчава да се преборим с „нелечимата“ природа на диабета. За да направим първата крачка към изцелението обаче, е нужно да знаем какво се случва в собственото ни тяло, когато страдаме от диабет тип 2.

Д-р Джейсън Фънг предлага на пациентите си, а сега и на нас – читателите, метафорично обяснение за случващото се:

 

ОТКЪС

Представете си, че живеете на улица „Черен дроб“ в град, наречен Диабетвил. Всички са приятелски настроени и оставят вратите си отворени и отключени. Три пъти на ден г-н Инсулин минава по улиците и доставя малка чашка глюкоза до всяка къща, за да ѝ се насладят обитателите. Животът е хубав и всички са щастливи.

Постепенно с времето г-н Инсулин започва да минава все по-често и скоро започва да оставя цели препълнени ведра с глюкоза. Необходимо е да изпразва камиона си с глюкоза всяка нощ, или ще изгуби работата си. За известно време съхранявате глюкозата у дома и животът си продължава. Но в крайна сметка домът ви се препълва догоре с глюкоза, която започва да се разваля и да мирише. Опитвате се да вразумите г-н Инсулин, но без резултат. Всяка къща на всяка улица има същия проблем. Какво да правите сега? „Не я искам тази токсична глюкоза! И бездруго си имам твърде много, не искам повече.“ Заключвате входната врата, за да не може г-н Инсулин да пробутва повече токсично вещество в дома ви. Малко глюкоза не беше проблем, но това количество започва да става абсурдно. Дозата прави отровата. Вие чисто и просто защитавате дома си, като се съпротивлявате на токсичния товар на г-н Инсулин. Това е инсулиновата резистентност!

За г-н Инсулин става все по-трудно и по-трудно да се отърве от товара си с глюкоза и се тревожи, че ще го уволнят. Затова моли братята си за помощ. Те разбиват входната ви врата и набутват вътре ведра с глюкоза – докато не подсилите съпротивата си при входа със стоманени греди. Настава състезание между това г-н Инсулин да намира още взломаджии и нарастващата ви съпротива. Повече инсулин води до по-голяма съпротива, а по-голямата съпротива води до повече инсулин.

При толкова много глюкоза, натъпкана в къщата, вие я превръщате в мазнини, пакетирате я и я изпращате на приятелите си на авеню „Панкреас“, улица „Скелетни мускули“ и на други места. (На този етап в клетките ни кръвната захар е стимулирала инсулина и е заляла черния дроб, който е активирал ДНЛ (процес за създаване на нови мазнини), за да преобразува глюкозата в нови молекули мазнини. Излишните мазнини се акумулират в черния дроб и причиняват увреждания, така че раздутият черен дроб се разтоварва, като прехвърля мазнините към панкреаса, скелетните мускули и около коремните органи. Междувременно инсулинът все още се опитва да натъпче глюкоза вътре, а чернодробните клетки се защитават, като увеличават инсулиновата резистентност.)

Обратно в Диабетвил: всички врати са заключени с по три резета и се пазят от кучета – големи кучета. Братя Инсулинови сега не са в състояние да разтоварват огромното си количество глюкозен товар. Глюкозата започва да се разлива по улиците. Без идея как да се справи, специалистът Д-р Ендокринов се намесва. Решава, че глюкозата наистина е токсична и улиците трябва да се почистят незабавно. Въпреки пълчищата мутри от бандата на Инсулинови, които дебнат наоколо, д-р Ендокринов решава, че най-доброто решение е да се използва още повече инсулин. Той наема още инсулинови мутри, които да набутват още повече глюкоза в съпротивляващите се къщи, почиствайки улиците. После сам се потупва по рамото. „Вижте – казва той, – улиците отново са чисти и хубави.“

Но накрая къщите отново се препълват и започват да оказват съпротива. Дори и допълнителните подкрепления на Инсулинови не могат да набутат вътре още глюкоза. Дали д-р Ендокринов се е отървал от част от глюкозата? Спира ли глюкозата да навлиза в града? Не! Той е научил само едно решение на всички проблеми: да дава още инсулин. На човек, въоръжен с чук, всичко му прилича на гвоздей.

Излишната захар в телата ни е довела до производството на твърде много инсулин. И все пак приетото в момента решение е да се предписва още повече инсулин. Ако нивата на инсулина и бездруго са високи, защо ще ви е да внасяте още? Вместо да елиминира захарта, инсулинът просто я разнася из цялото тяло, до всички органи. По-високите дози инсулин само пораждат по-голяма инсулинова резистентност. Въпреки че симптомът на високата кръвна захар се облекчава, заболяването диабет тип 2 се влошава.

Приемаме, че високите нива на кръвната захар са вредни. Но ето един въпрос, който рядко си задаваме. Ако тази висока кръвна захар е токсична в кръвта, защо да не е токсична и вътре в клетките? Докато глюкозата навлиза в клетките по-бързо, отколкото може да бъде използвана за енергия, тя се натрупва вътре в тях. Причината инсулиновата резистентност да се развива във всички органи у хората от всички нации в света е точно за да ги защити от токсичния товар на захарта. Това е хубаво нещо, а не лошо.

Инсулинът всъщност не елиминира глюкозата от тялото; той просто взема излишната глюкоза от кръвта и я набутва насила в клетките – някъде, където му падне: в очите, в бъбреците, в нервите, в сърцето. С времето всички органи просто започват да гният заради твърде многото глюкоза. Използването на лекарства като инсулина, за да се скрие кръвната захар в тъканите на тялото, в крайна сметка е разрушително. Ключът към правилното лечение на диабет тип 2 е да се отървем от излишната захар, а не просто да я разнасяме из тялото. Проблемът е едновременно в твърде многото глюкоза и твърде многото инсулин.

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...