Начало / Свят / Изчислиха колко страници има идеалната книга

Изчислиха колко страници има идеалната книга

Дългите четива са по-успешни, сочи статистиката

58445103_895119464160817_4974659146335911936_n

Експериментът е проведен на базата на читателски оценки, оставени под формата на рецензии в сайта Goodreads.com. От британския седмичник The Economist анализират реакциите по отношение на общо 737 книги. Изводът е донякъде изненадващ…

Съвсем очевидно се вижда, че хората предпочитат по-дебели книги, пишат във вестника. Тънките четива – между 100 и 200 страници, по-правило получават по-сдържани оценки. За да заинтригува едно заглавие читателите си, е необходимо да надвишава именно 200 страници.

Едно от обясненията за този резултат е Стокхолмският синдром. Той се обяснява като травматично привързване и всъщност се отнася към отношенията между похитител и жертва. Поражда се, когато заложник започне да изпитва привързаност към престъпника, който го държи под контрола си.

Пренесено в полето на книгите, това означава, че дебелите книги по правило са надценявани, защото читателят изпитва потребност да убеди останалите, че не си е изгубил времето. Друг фактор е пристрастието – онези, които стигат до края на една дебела книга, са много по-склонни да напишат рецензия за нея и да я представят в добра светлина. Типичен пример за това са събраните съчинения на Шекспир – по правило те получават много по-добри оценки в Goodreads.com, отколкото изданията на отделните му пиеси.

Най-упоритите, прочели докрай дебела книга, започват да я обожават, но всички по правило мразят онова, което се учи в училище

Данните, събрани от The Economist, посочват и примерно това, че читателите предпочитат модерните истории пред написаните преди време. Има обаче и изключения – да речем, „Изкуството на войната“ от Сун Дзъ, приказките от „Хиляда и една нощ“ или пък „Към себе си“ на Марк Аврелий.

В същото време повечето читатели не понасят книгите, които са включени в училищната програма. Обожават обаче онези, които са прочели в юношеските си години – например от Роулинг или Толкин.

Едни от най-оценяваните творби в извадката, предложена от The Economist, са от полето на руската класика. „Анна Каренина“ или пък „Престъпление и наказание“ са сред заглавията с най-много положителни отзиви. А страниците им са съответно 864 и 512… Което май потвърждава казаното по-горе. А именно – дебелите книги са и по-интересни!

Лира.бг по материали от The Economist

Прочетете още

249154_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (7 април – 13 април)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Пряка заплаха от Дейвид Балдачи 2. Приятелят от Фрида Макфадън 3. Майките …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...