Начало / България / Сенека, който стресна кандидат-студентите

Сенека, който стресна кандидат-студентите

Римският философ, популярен с блестящия си стил, се превърна в пазител на портата към висшето образование на Софийския университет

seneka

МАСОВО РАЗОЧАРОВАНИЕ – това е емоцията, за която се говореше най-много след изтеглянето на темата в изпита по български език и литература. Пък и снимките на информационните агенции показваха посърнали лица… А на пръв поглед изречението, върху което се наложи да пишат есе кандидат-студентите, е от онези, които печелят стотици харесвания в социалните мрежи. Така просто и истински изразително… „ВСЕКИ Е ТОЛКОВА НЕЩАСТЕН, ЗА КОЛКОТО СЕ МИСЛИ.“

Факт е, че осмислянето на нашето сега се струва на родители и бъдещи студенти най-трудната възможна задача. Те предпочитат да се залутат в улеите на времето, да разсъждават върху Вазов или Ботев, да са патетични, стане ли дума за Яворов… Но точно Сенека иска да си тук и сега. При него няма сложни социални отношения или неизпълними предпоставки. Талантът на римлянина е да казва нещата направо. При това простичко. Факт е, че говорел толкова красиво, та дори разлютил Калигула и той пожелал философът да умре.

За наше щастие, мъдреците са като котките – живеят минимум седем живота. И още 77 след като си идат от света ни.

Но да се върнем на съвременната случка в университета… Много важно качество, за което пише Сенека – такова, дето все ни се изплъзва, е ДОБРОДЕТЕЛТА. Той самият я схваща като обща цел на всички индивиди. Оттам може да погледнем вече и към щастието – тоест нещастието в нашия частен, български случай. Решаващо според философа във всеки един момент е да използваме разума си. Притежаваме ли разум, значи търсим и добродетелите. Обратното е смърт според Сенека. Обратното е нещастие.

Та ако разгледаме пак нашия частен случай, само разумът може да ни спаси от нещастието. И излиза, че само по себе си разочарованието на кандидат-студентите вече е илюстрация на гениалността на Луций Аней, който говорел бляскаво, но и да речем, любил пламенно една от племенниците на Клавдий, което му навлякло известни проблеми, но не толкова, колкото Нерон, заради когото през 65 г. прерязва вените си. И това, ако не е нещастие…

Ето още пет мъдрости от Сенека – но вече не за изпит, а просто за разтуха:

1. Най-доброто лекарство срещу гнева е времето.
2. Езикът на истината е прост.
3. Ако не знаеш кое е твоето пристанище, за теб няма попътен вятър.
4. И след лоша реколта трябва да се сее.
5. Най-силни са тези, които владеят себе си.

Между другото, научихме, че работилницата за книги на Хеликон подготвя ново издание в чест на блестящата мъдрост на Сенека. Ще го очакваме!

За и от философа: Краси Проданов

Прочетете още

247540_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (2 декември – 8 декември)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. На тъмната страна от Лий Чайлд 2. Пътища от огън от Мария …