Начало / Автори / Децата на големия будител Мартин Лутер: Топ 5 протестанти в литературата

Децата на големия будител Мартин Лутер: Топ 5 протестанти в литературата

martin-luther-cranach-100~_v-img__16__9__xl_-d31c35f8186ebeb80b0cd843a7c267a0e0c81647На 31 октомври 1517 г. Мартин Лутер прави революция в Християнството, която все още се усеща в текстовете на автори като Даниел Дефо и Емили Бронте.
Любовта на протестанта Лутер към думите е това, което прави биографичната му история толкова интересна. Затова и пишем за него в навечерието на българския празник на будителите, чието дело толкова напомня неговото. Това, а и защото днес се навършват 500 години от началото на неговата Реформация, която той поставя с отпечатването на 95 тезиса, са повод да ви припомним петима герои-протестанти от известни романи.

1.    Томас Кромуел във „Вълци“ (2009 г.) и „Доведете труповете“ (2012 г.) от Хилари Мантел
Мантел печели голямо одобрение заради реабилитирането на Томас Кромуел − синът на ковача, който, бидейки дясна ръка на Хенри VIII, иска да стане граф на Есекс. Той придава на английската версия на Реформацията по-протестантска форма, отколкото при други обстоятелства тя би имала. Но според много специалисти Кромуел на Мантел е плод на художествена измислица.

2.    Робизон Крузо в „Робинзон Крузо“ от Даниел Дефо (1719 г.)
Тази известна всекиму измислена автобиография на корабокрушенец, който прекарва времето си на самотен остров, четейки Библията е сбор от няколко неща: метафора на европейския колониализъм, пътешествие на пилигрим, история както за духовното освобождаване, така и за развитието на протестантската трудова етика. Преди това, в творбите си, Дефо е известен като пуритан.

3.    Артър Диймсдейл в „Алената буква“ от Натаниъл Хоторн (1847 г.)
Неговото папство в Бостън вижда Диймсдейл като олицетворение на светостта, но той знае, че е по-добре да служи като пример за човешката слабост, тъй като тайно е баща на дете от брака му с Хестър Прим. Колкото повече се измъчва сам (физически и психически), защото не може да признае греховете си, колкото по-добри стават проповедите му, толкова по-почитан става той. Но проповедите му не могат да му отредят място в Рая според протестантския канон, установен от Лутер.

4.    Джоузеф в „Брулени хълмове“ от Емили Бронте (1847 г.)
Въпреки, че заради тежкия йоркшиърски диалект може да е малко трудно да следим изказванията на прислужника от „Брулени хълмове“, свързването му със строгото му убеждение в Протестанството е очевидно. Самодоволен, критичен, поклонник на Шабат, той постоянно предупреждава околните, че земните им грехове ще ги отведат „право при Дявола“. Джоузеф страда от липса на мили и християнски мисли, прилича ни на абсурдна карикатура.

ил.2.майката5.    Майката в „Портокалите не са единственият плод“ от Джанет Уинтърсън (1985 г.)
В своя полуавтобиографичен роман за момиче, което расте в груба среда на Петдесятно общество в северна Англия, Уинтърсън нарича осиновителката на героинята си просто „майката“. Тя е ужасяващо създание, фокусирано да отгледа дъщеря си като „божията избраница“. Тежката ѝ майчина обич е толкова условна, колкото безусловна е отдадеността ѝ към Християнството. Тя веднага я оттегля, след като дъщеря ѝ се влюбва в друго момиче. Разбираме, че майката има двуполюсен свят. „Никога не беше чувала за смесени чувства, за нея имаше само приятели и врагове“.

Превод Кристина Цонева, по материали от „Гардиън“

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...