Начало / Критика / Мъжете също ги боли

Мъжете също ги боли

Александра АЛЕКСАНДРОВА, Хеликон Витоша

208182_bЧитателите, които следят изданията в сферата на популярната психология,  мисля, че ще се съгласят с наблюдението − съществува  океан от книги, посветени на тайните на женската психика. Ако количеството беше най-важния показател, щеше да изглежда, че жените  по подразбиране са по-склонни да търсят духовно усъвършенстване, отколкото мъжете. Факт е, че много по-рядко се появяват четива,  насочени към мъжката част от публиката и те в повечето случаи се позовават на старите предразсъдъци, че мъжките битки са тези за кариера, лидерство и финансов успех. Като че ли у нас подобни едностранчиви представи за ролята на мъжа има особено дълбоки корени и все още често признаването на някоя емоционална рана се тълкува като липса на мъжественост.
Отсъстващи бащи, изгубени синове“ е една добре забравена книга, появила се в ново издание чрез издателство „Изток-Запад“. Авторът Ги Корно, в традициите на юнгианската психоанализа, разглежда именно тези остарели стереотипи като фактори, които водят до обедняване на вътрешния живот. Измамно ясни и прости, шаблоните задълбочават емоционалното объркване и затрудняват изграждането на здрави социални връзки. Книгата съдържа много интересни истории от дългогодишната практика на Ги Корно като терапевт. Всяка от тях е различна и показва многообразието от реакции и средства да бъде понесено  отсъствието на родителя – както физическото, така и емоционалното, и да бъде „отиграна“ травмата. Примерите ни карат да се замислим колко пагубно за едно дете може да бъде възпитанието, което му вменява цели, но не му изгражда устойчиви ценности. Корно сериозно и задълбочено обяснява рушащия механизъм на негативните, но и напълно естествени за всеки човек чувства – страх, самота и обида. Както загатва заглавието моделът на отричане на слабостите е наследство – то може да се предава през поколенията като увреден ген дотогава, докато не започне процесът на осъзнаване.
Книгата „Отсъстващи бащи, изгубени синове“ е предназначена за мъже, но може да бъде много полезна като цяло за всеки, който желае да задълбочи познанието си за динамиката на семейните връзки, да разбере и приеме с повече любов близките си такива, каквито са.

Прочетете още

images-1

Петя Дубарова: „Дотука спира моята следа, а имах толкоз много да ви кажа.“

На днешния 25 април през 1962 година в Бургас е родена Петя Дубарова. Да си …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...