Да сте страстен читател – това е едно от най-хубавите качества, които човек може да притежава. Четенето не просто поддържа мозъчните ви клетки живи, ами и ви позволява да преживеете различни културни емоции, както и да избегнете унизителните граматически грешки, уверява ни huffingtonpost.com.
И все пак, има куп чудати ситуации, в които книжните червеи ежедневно изпадат. Ето един забавен списък с деветнайсет книжни проблема, които само ненаситните читатели биха разбрали:
- Да намерите най-удобното място и най-комфортната позиция за четене е мисия почти невъзможна. На стола? В леглото? Легнал? Клекнал? Седнал? По корем? По гръб? На челна стойка?
- В самолета колебливо си включвате лампичката, защото всички спят.
- Да се порежете на хартия може и да изглежда безобидно, но болката е убийствена!
- Да четете, докато ходите, изисква отлична координация ръце-очи, с каквато са надарени само професионалните атлети.
- И какво се предполага, че трябва да правите с обложките на книгите с твърди корици? Ако не ги свалите, рискувате да ги съсипете докато четете. Ако пък вземете, че ги свалите и ги затриете на някое странно място, може никога повече да не ги откриете.
- Докато избирате следващото си четиво, се сдобивате със смущаващ брой богатства… 😉
- Шрифтът и големината на страниците понякога могат да ви развалят удоволствието от четенето (например sans-serif е едно голямо НЕ).
- Дори сюжетът на някои книги да е най-голямата глупост, която сте чели, съвестта продължава да ви гризе, че сте я зарязали на рафта „Никога няма да дочета това! Ама никога!“
- Оплаквате времената, в които сте прахосвали часове в следене на разни знаменитости в Туитър. Е, за това време можехте да прочетете „Моби Дик“!
- Някои хора броят минутите до обяда. Вие броите минутите до излизането на новата книга на Джефри Юдженидис или Дона Тарт (грубо пет милиона за Тарт, но кой ги смята?!)
- Да приключиш книга, която много ти е харесала е като да се сбогуваш с добър приятел. Толкова много сте преживели заедно! И дори да се видите отново, никога няма да е като първия път.
- Забравете за търсенето на съквартирант! Най-стресиращото нещо, когато се местиш, е да откриеш начин да си пренесеш хилядите кашони с книги.
- Постоянно мислите как да пренаредите библиотеката си. Дали според цветовете на кориците? Или да подходите по-практично и да подредите книгите според датите им на издаване, или по азбучен ред? Ако пък сте в настроение, защо да не си обособите цял рафт с автобиографии а ла Роб Гордън от „Момичета от класа“?
- Настроението ви зависи от книгата, която четете. Приятелите ви са се научили да не ви дразнят през месеците на Достоевски или седмиците на Брет Ийстън Елис.
- Отнасяте си вкъщи разни книги, чуруликайки си: „Може ли да я задържим?“. Това би било хубаво, стига да не се случваше всеки ден…
- Книжният червей не може просто ей така да мине покрай книжарница. Книжният червей трябва поне да се помотае наоколо. И обикновено книжният червей свършва с торба, пълна с повече книги, отколкото може да носи.
- Фразата „Не чета“ може да се окаже смъртоносна за връзката ви. Това е все едно да ви кажат: „Не понасям майка си“ или „Харесва ми да изтезавам котенца“.
- Твърде е възможно да притежавате две или три (може и повече) копия от любимата си книга. Просто не можете да се сдържите, нали? Новия дизайн на корицата е неустоим!
- Зарязвате прането, домакинската работа и други важни ангажименти, защото сте по средата на страхотна книга. Казвате си: „Е, в събота ще съм със същата тениска! Съжалявам, ама не съжалявам наистина!“ 😉