Влюбихме се в него още в „Общество на мъртвите поети“. След това го гледахме и в „Белият зъб 2“ по Джек Лондон и „Големите надежди“ по Чарлс Дикенс. Радвахме се за него в „Тренировъчен ден“ нищо, че не получи „Оскар“-а за поддържаща роля. Не можа да вземе наградата на Академията и за ролята си в „Юношество“, и за сценариите си на „Преди здрач“ и „Преди полунощ“.
Той е един от най-четящите, но и най-пишещите актьори в Холивуд. Първото му издадено томче е роман за любовта на млад актьор и изгряваща певица. Излиза на пазара през 1996 г. “Това определено беше най-страшното нещо, което някога съм правил. И огромен опит за това как не всеки би харесал теб или това, което правиш”, обяснява по-късно Итън. Актьорът прави и филм по романа си, в който участва и самият той. Втората е “Изпепелена сряда”, която, признаваме, беше наистина приятна изненада и на българския книжен пазар.
Връзката му с литературата не е случайна – Итън е потомък на големия драматург Тенеси Уилямс. Прадядото на артиста и бащата на писателя са били братя. „Голямата мощ на литературата е в това, че разширява кръгозора ни“, често казва той.
Хоук е поредният участник в рубриката ни Читателски дневник. Любимите му книги са публикувани от списание “The Week”, avclub.com и writerswrite.com:
„Three Day Road“ от Джоузеф Бойдън
Прочетох книгата без да мога да спра. Буквално ме хвана за гърлото. Брилянтен роман.
„The Collected Essex County“ от Джеф Льомир
Това е любимият ми комикс. Чрез него успях да разбера възможностите на този жанр да достигат до въображението. Простичък, човешки, затрогващ и едновременно с това – смешен.
„The Good Lord Bird“ от Джеймс МакБрайд
Заслужено печели награди. Ако ме питате, МаркТвен може само да целува з****а на МакБрейди. А историята, която разказва за Апачите трябва да бъде споделяна отново и отново.
„Просто деца“ от Пати Смит
Наскоро имах удоволствието да интервюирам Пати на Филмовия фестивал в Трайбека. Ако имате съмнения кой е пионерът на пънка, а освен това – един от най-великите живи поети на Америка – тази книга ще ви отговори.
„Ана Каренина“ от Лев Толстой
Прочетох я, докато снимах „The Coast of Utopia“ – деветчасов епос за руската революцияпрез 2006 г. Затова я прочетох облечен в руски костюм.
„Гроздовете на гнева“ от Джон Стайнбек
„Спасителят в ръжта“ от Дж. Д. Селинджър
„Франи и Зоуи“ от Дж. Д. Селинджър
„По пътя“ от Джек Керуак
„Remembrance Of Things Past“ от Марсел Пруст
Невероятна. Трябва веднага да я прочетете. След това нищо няма да е същото за вас.
„Моби Дик“ от Херман Мелвил
Бях на 18, когато я прочетох и си помислих, че някой ден ще трябва да напиша книга. Но надали някога ще пиша толкова добре и да задмина Мелвил.
„Алената буква“ от Натаниел Хоторн
Тази книга е по-добра от любимата ви песен. Ще искате да я четете от сутрин до мрак.
„Божествена комедия“ от Данте
Да, трудно е за четене, но обичам Данте.