Начало / Класации / Други / Книги за шампиони – какво четат в Серия А и Висшата лига

Книги за шампиони – какво четат в Серия А и Висшата лига

pirloОказва се, че някои футболни звезди са запалени читатели, а хобито им ярко се отразява и на кариерата им. В деня, в който цяла Европа тръпне в очакване на старта на Евро 2016, се зачитаме в новата рубрика на италианския вестник „Газета дело спорт“ – „Книги за шампиони“. В нея играчи от отборите в Серия А избират книга, която много харесват, дискутират я с журналисти и търсят паралели между книгата и собствената си кариера и живот.

Идеята не е никак нова – ВВС от 13 години има програма с английската Висша лига, чиято цел е повишаване на грамотността и възпитаване на малчуганите, фенове на футбола, към любов към книгите и четенето. Посланик на тази идея е не кой да е, а бившият капитан на английския национален отбор и „Челси“ Франк Лампард.

И не, не си мислете, че става дума за шега, каквато си направиха с Валери Божинов и книгата „Силата на палавото коте“ (още се чудя дали я е прочел). В Серия А и във Висшата лига играят наистина запалени читатели.

Предлагаме Ви някои четива, избрани от няколко футболисти в Италия и Англия:

Емил Халфредсън, халф на Исландия и „Удинезе“ – „Алекс Фъргюсън. Моята автобиография“. Исландецът се вдъхновява от книгата на сър Алекс заради възпитателния подход на шотландския специалист към младите.

Адам Масина, защитник на „Болоня“ – “Novecento” от Алесандро Барико. Адам признава, че историята в книгата кореспондира със собствената му трудна кариера и живот. Той е сирак от ранна възраст, а баща му Мустафа го изоставя, заради алкохолизъм. Книгата Барико пък разказва за изоставено дете на кораб, плаващ между Европа и Америка. Години по-късно детето е блестящ концертиращ пианист.

Матео Бианкети, защитник на „Верона“ – „Устоите на земята“ от Кен Фолет. Книгата разказва за Тъмните векове в Англия, и годините между 1123 и 1174 г., когато държавата е разкъсвана от борби между краля, Църквата и народа. Бианкети, който е юноша на „Интер“ и бивш капитан на младежкия национален отбор на Италия, избира историческия бестселър, защото обожава начина, по който Фолет изгражда персонажите си. „Те са като приятели“, казва защитникът. Освен това, Матео вижда метафорична връзка между книгата и позицията си на терена – защитниците са стълбовете на отбора. Той се интересува от средновековието и признава, че в момента чете „Името на розата“ на Умберто Еко, като по този начин бяга от суматохата и хаоса в съблекалнята.

Енцо Мареска, халф на „Палермо“ – „Мисленето“ от Даниел Канеман. Ветеранът, преминал през „Ювентус“ и „Фиорентина“ се оказва наистина тежък читател. Трудът на израелския психолог и носител на Нобелова награда за икономика, е любимото му четиво, но Енцо признава, че се увлича и по „Медитации“ от Марк Аврелий. Допълнителен поздрав за Мареска – в новия си дом той има цяла стая – библиотека!

В Англия преди по-малко от два месеца пък обявиха Четящите звезди на сезон 2015/2016. Инициативата на ВВС изисква всеки сезон по един играч от всички клубове във Висшата лига да посочат по две книги – любимото си детско четиво и това, което най-много ги е вдъхновило като възрастни.

Резултатите са удивителни – само за 2014/15 г. има ръст от 50% на интереса към четенето от страна на ангажираните в програмата деца.

Ето и кои книги избраха футболистите:

Ектор Байерин, „Арсенал“ – „Трите прасенца“, „Юсейн Болт – по-бърз от светкавица” от Юсейн Болт;

Брад Гузан, „Астън Вила“ – „Demolition Dad“ от Фил Ърл, „Coming Back Stronger“ от Дрю Брийс;

Калъм Уилсн, „Борнемут“ – „Oxford Reading Tree Read With Biff, Chip, and Kipper: First Stories“, „Bounce: The Myth of Talent and the Power of Practice“ от Матю Сайд;

Рубен Лофтъс-Чийк, „Челси“ – „Green Eggs & Ham“ от Д-р Зюс, „Commitment“ от Дидие Дрогба;

Бред Хангеланд, „Кристъл Палас“ – „Topsy and Tim“ от Джийн и Гарет Адамсън, „Magdalenafjorden“ от Картан Флогщад;

Лейтън Байнс, „Евъртън“ – „The Keeper: The Unguarded Story of Tim Howard“ от Тим Хауърд, „Black Box Thinking: The Surprising Truth about Success“ от Матю Сайд;

Дийн Хамънд, „Лестър“ – „Мечето Падингтън“ от Майкъл Бонд, „Алекс Фъргюсън. Моята автобиография“ от Алекс Фъргюсън;

Адам Богдан, „Ливърпул“ – „Хари Потър и философският камък“ от Дж. К. Роулинг, „Открито“ от Андре Агаси;

Патрик Робъртс, „Манчестър Сити“ – „Green Eggs & Ham“ от Д-р Зюс, „Стивън Джерард. Моята история“ от Стивън Джерард;

Пади МакНеър, „Манчестър Юнайтед“ – „Чарли и шоколадовата фабрика“ от Роалд Дал, „#2Sides“ от Рио Фърдинанд;

Фреди Уудман, „Нюкасъл“ – „Хари Потър и философският камък“ от Дж. К. Роулинг, „Legacy“ от Джеймс Кър;

Ръс Мартин, „Норич“ – „Джеймс и гигантската праскова“ от Роалд Дал, „The Damned Utd“ от Дейвид Пийс;

Джеймс Уорд-Праус, „Саутхемптън“ – „Джеймс и гигантската праскова“ от Роалд Дал, „Дейвид Бекъм“ от Дейвид Бекъм;

Чарли Адам, „Стоук Сити“ – „Хари Потър и философският камък“ от Дж. К. Роулинг, „You Don’t Remember Me, Do You?“ от Тери Конрой;

Дънкан Уотмор, „Съндърланд“ – „Царството на Кенсуке“ от Майкъл Морпурго, „Да убиеш присмехулник“ от Харпър Ли;

Кайл Бартли, „Суонзи“ – „Дани – шампион на света“ от Роалд Дал, „Spanish Swans“ от Пабло Гомес;

Райън Мейсън, „Тотнъм“ – „Хари Потър и философският камък“от Дж. К. Роулинг, „Мисля, следователно играя“ от Андреа Пирло;

Рене Гилмартен, „Уотфорд“ – „Джеймс и гигантската праскова“ от Роалд Дал, „Thinking Outside the Box: My Journey in Search of the Beautiful“ от Брад Фридъл;

Боаз Майхил, „Уест Бромич“ – „Where The Wild Things Are“от Морис Сендак, „Тайната“ от Ронда Бърн;

Дарън Рандолф, „Уест Хем“ – „A Very Special Mouse and Vole“ от Джойс Дънбар, „The Blind Side“ от Майкъл Луис.

Прочетете още

246741_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (25 ноември – 1 декември)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Пътища от огън от Мария Лалева 2. Авитохол и небесният народ. Дългият …