Начало / България / „Гризли” на Деян Енев бе представена в „Хеликон”

„Гризли” на Деян Енев бе представена в „Хеликон”

Снощи, 20 януари, в препълнения салон на книжарница „Хеликон” на бул. „Цар Освободител” № 4 в столицата, бе представена новата книга на един от най-добрите ни разказвачи Деян Енев. „Гризли” е седемнайсетата му книга, тъничка и ненабиваща се на очи сред множеството дебели и внушителни на вид томове по щандовете, но нейната истинска стойност е вътре между кориците, вътре в думите и в паузите между тях. 38-те „нови” разказа, както ги е определил сам авторът, са есенцията и словесният каймак на дълго натрупваната от него житейска и литературна мъдрост. Новият му сборник е аскетичен, репортажно детайлен, но дълбоко премислен и рисува образи и състояния, които трайно се врязват в паметта ни.
Йонко Йончев, управител на „Рива”, издало сборника, го представи на публиката и даде думата на Георги Господинов.

Авторът на „Естествен роман” сподели: „Когато говорим за Деян Енев, говорим за литература. Мнозина пишат разкази, но той е от малцината, които вярват в смисъла от разказването на истории. Бихме могли да кажем, че чрез всичките си книги Деян пише една книга – ала всяка от тях се разпознава по особения си език и по социалната си тъга. Те не могат да бъдат сбъркани с други книги на други автори и са си чисто Деяненевски. Деян Енев, ако си послужа с думите на едно дете, които чух наскоро по телевизията, умее да „състрадава”. В творбите му намира втори живот човекът от подлеза, от пазара, градската беднота. В този смисъл, заставайки на страната бедния, на неуспелия човек и признавайки правото му на съществуване, той е стопроцентово европейски писател, за разлика от американските си колеги, чиито герои най-често се движат из по-успешни пространства. Родството му като писател е с Елин Пелин, Йордан Йовков, Борис Христов, Дончо Цончев. В неговите литературни творби има толкова журнализъм, колкото и в журналистическите му материали – литература.”
Поетът и публицистът Бойко Ламбовски също взе микрофона: „Важните неща могат да бъдат уловени в кратък миг и в малко думи. Деян Енев е майстор в това. Бих казал, че той прилича едновременно на ранния Ърнест Хемингуей и на късния Толстой. Сещам се за едно приблизително така звучащо мнение на Толстой: хората са като реки, понякога са бистри, друг път мътни, всеки път са различни. На което Николай Хайтов задочно бе опонирал: не е вярно, хората са едни и същи, който те е предал веднъж, ще те предаде и повторно. Ето между тези две крайни оценки се простира духовното пространство на героите на Деян Енев. На свой ред обаче той сякаш ни казва: И при най-тежките ситуации, светът не е безнадежден, винаги има за какво да се уловим.”

„Гризли” е поредната книга на Деян Енев с достатъчно надежда и любов към човека, за които да се уловим.

„Гризли” тук      

Прочетете още

viber_image_2025-03-29_07-23-40-247

Книга срещу насилието от Колийн Хувър

Четиво колкото романтично, толкова и трилър „Твърде късно“ идва в момент, в който славата на …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...