Начало / България / Паметник на поета Иван Пейчев ще бъде издигнат в Шумен

Паметник на поета Иван Пейчев ще бъде издигнат в Шумен

Две са предложенията, които са постъпили в общината в Шумен, за паметник на поета Иван Пейчев, съобщи „Дарик”.

Автори на единия от проектите са архитект Валери Колев и художникът Валерий Желязков. Второто предложение е на скулпторите доцент Младен Младенов, Гълъбин Христов и архитект Никола Лалев. Снимки на проектите и обясненията към тях са публикувани на сайта на община Шумен. Работите могат да се видят и в отдел „Култура и реклама“.

Според предварително обявените условия за конкурса двата проекта ще бъдат предложени за обществено обсъждане. В състава на журито ще влязат представители на творческите съюзи, посочени от секция „Скулптура“ към СБХ и от Организационния комитет за честване на 100 години от рождението на Иван Пейчев.

Наградата за проекта, класиран на първо място, е 1 500 лв. Колективът, спечелил конкурса, ще сключи договор с община Шумен. Сумата, която е предвидена за реализацията на проекта, е 20 000 лева.

Барелефът ще бъде разположен в градинката, западно от Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“.

Иван Пейчев е роден на 16 декември 1916 г. в Шумен. Учи в шуменската гимназия. Заради активно участие в ученически стачен комитет и РМС е изключен от гимназията без право да продължи образованието си (1933). От 1939 до 1948 г. публикува епизодично произведения и сътрудничи на в. „Отечествен фронт“, „Работническо дело“ и в. „Стършел“. От лятото до 9 септември 1942 г. пише първата си пиеса „Трите прилепа“. През периода 1949 – 1955 г. работи като кадровик в Димитровград и библиотекар в Калофер. През периода от лятото на 1955 до есента на 1964 г. завършва пиесата „Всяка есенна вечер“, която е превеждана, издавана и поставяна в чужбина. През 1958 г. дебютира като драматург с пиесата си „Ковачи на мълнии“. През пролетта на 1959 г. написва пиесата „Денят след най-кратката нощ“. От 1966 г. работи като драматург в Сатиричния театър в София. Удостоен със звание Заслужил деятел на културата (1967). Получава  Димитровска награда за пиесата „Всяка есенна вечер“ (1974).

Умира след продължително боледуване на 9 юли 1976 г. в София.

Прочетете още

Captura-de-pantalla-2024-11-06-a-las-19.16.32

Мексиканка с български корени възкресява миналото в книга

Авторката ще ни гостува за премиерата Романът „Морската градина“ на мексиканската писателка Софи Бехарано де …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...