Начало / Читатели / Лучия и освобождението на духа

Лучия и освобождението на духа

Юлия ПЕТКОВА

Лучия Джованини принадлежи към онази група хора, чийто ентусиазъм е митичен – наричат се пътешественици. Нейната отдаденост на приложната психология е тясно обвързана със страстта й към пътуванията и изследването на различни цивилизации и култури. По време на всички тези пътешествия тя се опитва да разбере защо и по какъв начин хората се нараняват емоционално, откъде идва техният мазохизъм, как успяват да принизят своите способности и таланти, защо се повишава тревожността им и се стига до фрустрация, как съумяват сами да си причинят страдание.

Предан последовател на Луиз Хей от 1996 г. насам, Лучия пише „Освободи живота си” с цел да разсее вътрешните заблуди, „да редуцира страданието”. Не само физическото, което е по-естествено и по-лесно за разпознаване, но също и психическото, емоционалното страдание. В края на краищата ключът за всеки човек се намира в другите, досегът с ближния осветлява и самите нас:

Нито сме светци, нито герои. Животът ни протича в тихите ъгли на обичайното. Разпалваме мъждиви огньове в сърцата си, понякога пламъците им едва ни затоплят. Но даже малкото наше пламъче може да е жизненоважно за онзи, който в този момент е изгубен в тъмнината.

Петнайсетте начина да станем нещастни, за които се споменава още на корицата на книгата, отчасти произлизат от невролингвистичното програмиране и от изследванията на Майкъл Хол, основоположник на невросемантиката и психологията на себеактуализацията – все области, в които Лучия има експертиза. „Освободи живота си” изобилства от щрихи към лични житейски истории, упражнения, фрагменти, дзен притчи и цитати – от Конфуций и Демокрит, през Дени Дидро и Кафка до Клариса Пинкола Естес, както и с пасажи от произведения на знаменити психолози. Увереният и артистичен език на авторката не оставя читателя да си поеме дъх.

Философи и мъдреци от всички култури винаги са смятали, че отговорите са вътре в нас. Веднъж, докато Лучия изричала тази фраза по време на курс, едно момче с присмех я прекъснало: „Така е, жалко, че са неверни!“. Наложило се да му обясни, че не отговорите в нас са неверни. Проблемът е, че си задаваме неправилните въпроси. Всеки от нас може да бъде будител, това не е роля, отредена на шепа личности. Това е начин на живот, а не академична титла, убеждава ни Лучия Джованини.

На Айнщайн се приписва твърдението, че проблемите не могат да бъдат решени на онова ниво на мислене, което ги е създало. Човек трябва да съумее да се дистанцира от тях, да погледне на своята си, частна драма с очите на философ. Нали болката е част от живота, също както радостта. Но докато малодушният прави всичко, за да прогони емоции като страх, безпокойство, вълнение, дръзкият „се гмурка под вълната”, позволява тези емоции да го подминат и да се изпарят. Страданието, припомня Лучия Джованини, е само един по-необичаен портал към промяната.

––-

Лучия Джованини пристига у нас през месец октомври – на 7 октомври в 19 ч тя ще се срещне с читатели в клуб „Перото”, НДК. Освен че ще представи „Освободи живота си”, тя ще засегне множество въпроси, свързани с личностното израстване, щастието, менталните и емоционалните клопки и начините да ги избегнем. Събитието се организира с подкрепата на Италианския културен институт.

„Освободи живота си”  тук

Прочетете още

249154_b

Топ 10 на „Хеликон” за най-продавани книги (24 март – 30 март)

ХУДОЖЕСТВЕНА ЛИТЕРАТУРА 1. Пряка заплаха от Дейвид Балдачи 2. Майките от Теодора Димова 3. Приятелят от Фрида …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...