Върховният лидер на Иран аятолах Хаменей се обяви за запален читател, съобщи „Гардиън”. Той стори това в профила си на английски език в социалната мрежа „Туитър”. Той заяви, че се възхищава на съветските автори Михаил Шолохов и Алексей Толстой.
Аятолах Али Хаменей поясни, че не харесва киното и визуалните изкуства. Той е най-силната фигура в Иран след 1989 г., когато почина Рухолах Хомейни, положил основите на Ислямската революция. От тогава насам Хаменей установи режим, в който цензурата е повсеместна, а повече от 20 писатели са в затвора заради творчеството си.
75-годишният лидер информира своите повече от 100 000 последователи в „Туитър”, че е прочел безброй поеми и романи. Той заяви, че не е част от почитателите на масовата литература. Хаменей обяви, че трудовете на Шолоков са интересни, а Толстой бил възхитителен писател.
Алексей Толстой е далечен роднина на своя сънародник и класик Лев Толстой. Той е бивш благородник, който е използван за пропаганда от управляващите в СССР. Шолохов е по-признат в световен мащаб автор, който дори получава Нобелова награда за литература през 1965 г.
Даниъл Калдър, писател, критик и колумнист, написал много статии за различни диктаторски режими, напомни, че и двамата са били поддръжници на режима на Йосиф Сталин. Той определи Толстой като „интересна фигура”. Алексей Толстой в началото е бил против болшевиките, става дисидент, но впоследствие се връща в родината си. Според Калдър, Толстой е бил достатъчно способен да пише текстове, които да се харесат на хората на Сталин. Той е бил един от писателите, които са успели да се адаптират към ситуацията и да избегнат изпращане в затвор или трудов лагер.
Според ПЕН клуб, международната организация на писателите, самоопределянето на Хаменей за „запален читател” е „горчива ирония”. От организацията смятат, че като се има предвид цензурата, която той налага в Иран, думите му са „обида към всички любители на книгите и литерурата по света”.