Начало / Интервюта / Лорета Наполеони: Тероризмът е много скъп бизнес

Лорета Наполеони: Тероризмът е много скъп бизнес

Лорета Наполеони е родена в Рим през 1955 г. Доктор е на икономическите науки и притежава магистърски степени по философия на международните отношения и по тероризъм. Преподава в „Judge Business Schools“, Кеймбридж. Редовен коментатор е за медии като CNN, Sky и BBC, колумнист е в няколко европейски финансови издания като „El Pais“, „The Guardian“ и „Le Monde“. Тя е сред икономистите, които предсказаха кризата с кредитите и рецесията. Съветник е на няколко банки по стратегиите за справяне с текущата криза. През деветдесетте години е един от първите журналисти, интервюирали Червените бригади. В три последователни години прави интервюта с членове на различни терористични организации. През 2003 г. интервюира и последователи на Абу Мусаб ал-Заркауи в Европа и в Близкия изток. Автор е на бестселърите „Maonomics“, „Rogue Economics“, „Terror Incorporated“ и „Insurgent Iraq“. На българския книжен пазар излезе книгата й „Ислямска държава”. Предлагаме ви блиц интервю с Лорети, публикувано на сайта worldfinance.com
–––––––
Може ли тероризмът да бъде описан като бизнес?
–    О, разбира се! Но е много скъп бизнес и такъв бизнес, който е много трудно да се поддържа, защото повечето дейности, които терористичните организации вършат, за да се финансират, са нелегални и са престъпления.

За какви цифри става въпрос? Колко струва да се финансира терористична организация?
–    Много е скъпо. Това са организации, които де факто воюват срещу правителства. Трудно е да се каже точна цифра. Някои организации генерират невъобразимо големи суми. По данни на ЦРУ бюджетът на „Организация за освобождение на Палестина” е бил между 8 и 12 милиарда долара. Това е повече от брутния вътрешен продукт на много държави.

Кой е най-големият източник за финансиране на терористите?
–    В миналото трафика на терористи и хора беше най-разпространеният начин, по който те се финансираха. С възхода на Ислямската държава много неща се промениха. Преди 11 септември 2001 г. 1/3 от дейностите, с които терористите печелеха пари, бяха легални. „Организация за освобождение на Палестина” държеше търговията с текстил в окупираните територии в Палестина, за да финансира дейността си. Днес т.нар. легална дейност заема много по-голяма част. Ислямската държава контролира гранични райони на Турция, Ирак и Кюрдистан, където получава пари от доброволен трансфер на ресурси от една държава към друга. Също търговия с петрол. Ислямска държава продава петрол на правителството на Дамаск.

Може ли икономиката на една страна да бъде подпомогната от тероризма?
–    Да, разбира се. Пример е Италия. Италия се справя толкова добре след 2010 г., въпреки финансовата криза, защото 40% от икономиката на страната идва от черния пазар. А черният пазар се контролира от организираната престъпност. Ето пример за криминална икономика, която помага на легалната икономика.

Свързани заглавия
„Ислямска държава“ на Лорета Наполеони излиза на български

„Ислямска държава и преначертаването на Близкия изток“ тук

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...