След Стиг Ларшон шведските криминални писатели доминират в класациите за най – продавани книги в цяла Европа, и все по-непознати и по-добри имена напредват успешно в жанра. Авторката е много интересна – тя е само на 35 години, но вече експерт по борба с тероризма във Виена. Била е дипломат в Министерстото на външните работи на Швеция, анализатор във Военната академия, анализатор в Тайните служби и аташе в Багдад. Автор е на редица научни трудове на външнополитическа тематика.
„Пепеляшките” е дебютният й роман. Изключително социален, той разисква болезнената тема за отчуждението в семейстото и насилието, което го поражда.
Майката на шестгодишната Лилиан слиза за малко от влака, когато той спира между Гьотеборг и Стокхолм. Едно разсейване й струва живота на детето. Момиченцето е отвлечено и убито, следват още жертви на деца до момента в който извършителят не допуска фатална грешка, и тя помага за залавянето му. Опитен екип, но не от суперченгета, а от хора със слабости и тревоги, с пропуски в личния си живот, започва страшно разследване, истинско надбягване със смъртта.
Именно върху грешките и греховете е построен романа. През целия сюжет вървят парещи въпроси – от каква позиция човек раздава правосъдие и иска възмездие – на родител, служител на органите на реда, а може би някой полудял от сблъсъка си с невинността. „Пепеляшки” са всички използвали някакъв мимолетен шанс в живота си. Затова тук на прицел са не само жените и децата, въобще хората неспособни да понесат отговорност за своите действия.
Шведската писателка Кристина Улсон посочва като престъпно цялото общество, живеещо в студенина и рационална пресметливост. Нейната логика ще държи интереса ви буден докрай, а след прочита на тази книга, приказката за Пепеляшка независимо от кого е разказана – от Братя Грим или Шарл Перо, вече няма да ви изглежда съща.
„Пепеляшките“ тук