През април кандидат-студентите по български език и литература в Софийския университет писаха по темата „Живот и мечта в поезията на Никола Вапцаров” и сравняваха цитати от Христо Ботев и Димчо Дебелянов. По история темите бяха „Априлското въстание 1876“ и „България в навечерието и по време на Първата Балканска война (1908-1913)“.
Ето и някои от кандидатстудентските бисери:
– „Вапцаров убил баща си с мотика“.
– „Балканът вече не е баща на лирическия герой, а негова майка“.
– „Героят на Ботев осъзнавал, че Балканът е най-доброто място за оставяне на трупа му. Там зверове и природни масиви ще бдят над костите му вечно“.
– „Затова лирическият герой открива надежда в планината, която няма как да му помогне физически, но поне психически“
– „Дебелянов се реализирал като поет след смъртта си“.
– „потушаването на въстанието получава положителни отзиви от съседни страни, които са солидарни със случващото се“.
– „България и други поробени балкански страни получавали щедри чуждестранни помощи“.
– „Настъпилите действия по това време от гледна точка на корупцията са крайно некоординирани“.
– „Корабът е спрян и при спирането пада убит революционерът Христо Ботев. Той не пристигнал в България, но чрез това пътуване Великите сили разбират за жестокостите в България“.
– „В съседните държави се организират стачки и се предприемат всякакви методи за изказване на отрицателно мнение за станалото“.
– „Вариантът друга държава, в частност Русия или Австро-Унгария, да ни помогне също бил отхвърлен поради интересите на Великите сили и по-точно на Англия и Франция, чийто кредитор била империята“.
Според проф. Искра Баева, която е проверявала изпитите, тези бисери не са дори смешни, а са струпване на множество думи, лишени от смисъл. Пример за това е и изречението „Вариантът друга държава, в частност Русия или Австро-Унгария, да ни помогне също бил отхвърлен поради интересите на Великите сили и по-точно на Англия и Франция, чийто кредитор била империята“. Проф. Баева твърди, че зрелостниците не познават достатъчно добре материала. Тя допълни, че те са очаквали тема от периода на Средновековието, което е сред причините за не особено доброто им представяне.
Източник: БГНЕС