Преди 116 г., на 13 януари, френският писател Емил Зола публикува своето отворено писмо „J’accuse …!”, в превод „Аз обвинявам!”. То е адресирано към тогавашния президент на Франция, Феликс Фор, и засяга аферата „Драйфус”. Писмото, в защита на Алфред Драйфус, излиза на първа страница на френския вестник „Орор”.
Алфред Драйфус, френски военен от еврейски произход, е осъден на доживотен затвор за 22 декември 1894 г., като е обвинен в шпионаж в полза на Германия. Писмото на Зола предизвиква бурни реакции във Франция и чужбина. Авторът обвинява правителството в антисемитизъм и беззаконие. Той посочва съдебни грешки, липса на доказателства и необективно поведение на съда. Според писателя човекът, който трябва да е на мястото на Драйфус е майор Естерхази. Зола хвърля обвинения и към много други френски военни.
В резултат на писмото на 23 февруари 1898 г. Зола е обвинен в клевета. За да избегне затвор, той заминава за Англия. Връща се във Франция през юни 1899 г.
Емил Зола е френски писател, роден през 1840 г. Той е сред видните представители на натурализма. Бил е номиниран за Нобелова награда за литература през първите 2 издания на отличието – 1901 и 1902 г. На български са преведи книгите му „Терез Ракен“, „Нана“, „Жерминал“, „Човекът-звяр“ и др. Умира през 1902 г.
В новия си роман „An Officer and a Spy“ британският писател Робърт Харис отново се връща към делото „Драйфус”.
„Винаги съм искал да напиша книга за аферата „Драйфус“. Започнах да проучвам усърдно. Това е скандал, който се проточи с години, стотици хора бяха замесени. Тогава открих централната роля, която е изиграл полковник Жорж Пикар. Тогава осъзнах, че това е един много съвременен, изпреварил времето си шпионин”, казва известният писател.
Интервюто с Харис тук