Акад. Михаил Виденов (73) e български езиковед, доайен на българската социолингвистика. В БАН вчера, 17 октомври, беше представена новата му книга „Езиковедски щрихи и етюди“. Представители на научната общност изтъкнаха приноса му в българската диалектология и социолингвистика, съобщи БГНЕС. Десетилетия наред той изследва в многобройни книги, монографии, студии и статии развитието на езика, връзката му с обществото, жаргонът, градската и селската реч, както и езиковата политика.
Ето и някои акценти от изказването на акад. Виденов:
– Българският език е чудесен. Той може да облече прекрасно всяка мисъл. Но въпрос на култура и възпитание е откъде ще загребеш, за да ти служи най-добре. Простакът ще загребе от просташката страна, а културният човек знае как да го подхване, за да му покаже красотата и богатството…
– Често пиша вдъхновен от невежеството на някои..
– Кога ще избавите българския език от чуждиците? Който даде отговор на този въпрос ще получи Нобелова награда. Без чуждиците не може, но не бива да се прекалява с тях. Снобизъм е именно това – прекалено да употребяваш чуждици и то пред хора, които не ги разбират.Това донякъде е престъпно…
– За езика не трябва да се пише скучно. Не искам читателят винаги да е съгласен с мен, но искам винаги да ме разбира…
– Нахлули са много варваризми, ориентализми, започнал е да доминира битовият разговорен стил. Училищата са големите длъжници в запазването на българския книжовен език…
– Между десетките хиляди, които се преселиха от селата в градовете и по-специално в София има много, които се държат като на селската нива и не възприемат градското поведение…”
Фото: bolgari.net
Книги от Михаил Виденов тук