В България продължава политическата криза. Въпреки че протестите оредяха, те продължават. Вчера, 1 октомври, германският посланик Матиас Хьопфнер изрази притесненията си, че в страната ни има силен дефицит на свобода на словото, а медиите са в ръцете на олигархични кръгове. Предлагаме ви 8 мнения на класици за политиката и правителствата. Те са публикувани на flavorwire.com.
Кърт Вонегът: „Аз лично чувствам, че нашата страна, за чиято конституция се бих във война, можеше да бъде нападната и от марсианците. Понякога ми се иска да беше станало така. Това, което всъщност се случи, е, че тя беше окупирана от най-долните типове, които направиха държавен преврат. А тези, които са във федералното правителство, са нищо повече от слаби студенти, които не разбират нито от история, нито от география. Картината се допълва от т.нар. християни – расисти и психопати”.
Уилям Фокнър: „Правителството работи така, че създава единствено предпоставки за глупост и немотия”.
Хенри Дейвид Торо: „Правителството, само по себе си, е режим, избран от хората, за да изпълнят те волята си. Но то злоупотребява и се извращава преди хората да могат да действат чрез него”.
Джулиан Барнс: „Най-големият патриотизъм е да кажеш на своята страна, когато тя се държи позорно, глупаво, порочно”.
Хенри Луис Менкен: „Всеки достоен човек се срамува от правителството, което го управлява”.
Джон Стайнбек: „От опит съм осъзнал, че се възхищавам на всички страни и мразя всички правителства”.
Марк Твен: „Това е разликата между правителствата и хората. На правителствата не им пука, а на хората им пука”.
Лев Толстой: „Правителството е сдружение на хора, които извършват насилие върху нас, останалите”.