На днешния ден починалият на 42 г. Владимир Висоцки щеше да навърши 75. По този повод в музея за политическа история в Санкт Петербург се открива изложба „Поетите ходят по острието на бръснача“, посветена на на великия поет, актьор и певец, съобщи novostiliteratury.ru.
Експозицията включва малък брой, но уникални предмети. Сред тях са „Самиздат“ и „Тамиздат“ на стихотворенията му, „Магнитиздат“ на песните му, сценарият на филма „Интервенция“, в който Висоцки играе главната роля, негова снимка от 1968 г. с автограф, съветски вестници със статии, критикуващи поета и др.
В рамките на турнето на театър „Таганка“ пък ще се състои концерт „ВВС“ (Висоцки Владимир Семьонович), в който живото изпълнение ще бъде преплетено със записи на Висоцки. Владимир Висоцки е автор на стихотворения, стотици песни и поема за деца. Пробвал се е като прозаик и драматург. Като актьор най-известна е ролята му на Хамлет в театър „Таганка“.
Вечер, посветена на поета, организират и почитателите му в Русе. Тя ще се състои в ресторант „Екатеринодар“ на ул. „Асен Златаров“ 30 на 26 януари, събота, от 19.00 ч.
Владимир Висоцки е руски поет, певец, театрален и филмов актьор и писател. Той е един от най-известните бардове в Съветския съюз.След като умира, в личния му архив баща му и жена му -Марина Влади, намират 800 песни и 1100 стихотворения. Изиграл е 30 филмови роли, включително Хамлет, изнасял е концерти по цяла Русия и на много места по света (включително и в България). След смъртта му в СССР е създаден фонд за опазване съхраняване на творчеството му. Въпреки че съветското правителство го признава като актьор, неговите песни остават официално непризнати. Много от тях засягат забранени по това време в СССР теми.
Висоцки умира, когато в Москва се провеждат бойкотираните летни олимпийски игри. Съветската преса не съобщава за неговата смърт с изключение на вестник „Вечерна Москва“, и то три дни по-късно. Въпреки това новината достига до всички краища на Русия и до чужбина. Западните станции, като „Гласът на Америка“, свирят негови песни, а пред театър „Таганка“, където е работил, се стича огромна тълпа от хора. В деня на погребението му хора има дори по покривите на съседните сгради.
След смъртта му други руски бардове като Булат Окуджава и Юрий Визбор пишат песни за него. Марина Влади написва книга за него. Има и астероид, който е кръстен на Владимир Висоцки. През 1986 година посмъртно му бива дадено званието заслужил артист, а през 1987 година излизат игрален и документален филм за него.
Книги от Висоцки тук