Начало / Свят / Индийски писател обвини Запада в „избирателен хуманизъм”

Индийски писател обвини Запада в „избирателен хуманизъм”

Индийският писател Панкай Мишра (43) се включи в дебатите за спорната Нобелова награда на китаеца Мо Ян, като обвини западните си колеги в двоен аршин.

В статия за „Гардиън” индиецът се съгласява, че Ян е близък до режима на комунистическата партия в Китай и се самоцензурира. Същевременно обаче задава въпроса защо западните нобелисти не са разпъвани на кръст за неприемливите си убеждения по същия начин. Мишра дава пример с няколко писатели, които са смятани вече за класици. Например Джон Ъпдайк, Едгар Доктороу, Владимир Набоков, Салман Рушди.

„Ако приложим стандарта за демокрация, прилаган към Мо Ян, към споменатите автори, дали те ще отговорят на него?”, пита индийският романист и есеист. Той дава пример, че никой не съди западните писатели, затова че са подкрепяли ядрената програма на САЩ и войната във Виетнам, смятани днес за напълно погрешни и чудовищни спрямо цивилното население. Мишра припомня, че Рушди и Доктороу са подкрепяли бомбардировките.

„Истината е, че ние никога не сме съдили британските и американските писатели за техните политически възгледи. Какво мислят те за жертвите, които политиката на Барак Обама принесе в Сомалия, Йемен и Пакистан?”, пита Мишра.

Той припомня как например уважаваният британски автор Иън Макюън е пил чай с Лора Буш и Чери Блеър на „Даунинг стрийт” 10, след като съпрузите им са сключили военно споразумение, довело до смъртта на стотици хиляди хора. Рушди подкрепя Буш за войната в Афганистан, Мартин Еймис – талибаните.

„Това е особен вид избирателен хуманизъм”, чиято жертва е Мо Ян, който очевидно трябва да се съобразява с режима в родината си”, заявява Мишра.

Прочетете още

470221266_976452964516533_8307272139945948013_n

Нобеловата лауреатка Хан Канг: „Моето вдъхновение е Астрид Линдгрен“

Южнокорейката спечели най-престижното литературно отличие тази година Хан Канг заяви след получаването на наградата през …