Начало / Автори / 120 години от рождението на Иво Андрич

120 години от рождението на Иво Андрич

През 1961 г. журито на Шведската академия му връчва Нобелова награда заради епическата сила, с която е описал съдбите и историята на своята страна. Иво Андрич с неговия Magnum opus  – „Мостът на Дрина”, е първият нобелов лауреат за литература на Балканите. Той е предпочетен пред Толкин , Лоурънс Дюрел, Греъм Грийн и Робърт Фрост. На днешния ден Андрич щеше да навърши 120 години.
„Писателят и неговото дело не служат никому, ако по един или друг начин не служат на човека и на човечеството. Това е важното”, е „отговорът” на балканския писател при получаването на престижния приз. Цялата сума от Нобеловата награда Андрич дарява на библиотечния фонд на Босна и Херцеговина.

Иво Андрич е роден в село Долац, доТравник (Босна и Херцеговина)  в  семейство католици – хървати. Учи гимназия в Сараево, прави първите опити в поезията и се изявява като пламенен поборник на идеята за обединение на южните славяни. Известно време следва във Философския факултет в Загреб, после продължава следването си във Виена, но климатът в този град не му понася и той заминава за Краков, където завършва Ягелонския факултет. Учи полски и се запознава с културните традиции на тази страна. След убийството на ерцхерцог Франц Фердинанд, Андрич напуска Краков и си завръща в родината. Тук австрийската полиция го арестува и той прекарва известно време в затворите в Шибеник и Марибор . Вече пише поезия в проза. След излизането от затвора заминава на лечение на белите дробове в Загреб. Тук Андрич довършва една стихосбирка в проза, която излиза от печат под заглавие „Ex Ponto” през 1918 г. В Загреб го заварва разпадането на Австро-унгарската монархия, както и обединението и създаването на Кралството на сърби, хървати и словенци. На следващата година Андрич започва работа като чиновник в Министерството на вероизповеданията в Белград. Участва интензивно и в литературния живот на столицата. През 1920 г. с назначаване в Посолството при Ватикана започва успешната му дипломатическа кариера. Работи като  чиновник в Генералното консулство на Кралството на сърби, хървати и словенци в Букурещ, в Консулството в Триест и паралелно печата стихотворения и литературни критики.

През 1924 г.  защитава в Грац докторската си теза „Развитие на духовния живот в Босна под влиянието на турското владичество”. През1926 г. става член-кореспондент на Сръбската академия на науките и изкуствата, продължава да твори. В Белград през 1931 г. излиза втора книга с разкази на Иво Андрич в издание на „Српска книжевна задруга”. През 1934 г. вече е редактор на „Српски книжевни гласник”.

Дипломатическата му кариера бележи връх през 1939 г. когато е назначен за пълномощен министър и извънреден посланик на Кралство Югославия в Берлин. През есента германците окупират Полша и много учени и писатели са отведени в лагери. Андрич протестира пред немските власти и иска те освобождаването им от лагерите. През същата година излизат и подбрани негови разкази на немски и български език. В ранната пролет на 1941 г.  подава оставка пред компетентните органи в Белград: „…Днес на първо място служебни, а също и многобройни лични и наложителни причини ми налагат да моля да бъда освободен от тази длъжност и възможно най-скоро да бъда изтеглен от сегашния си пост…“ Неговата оставка не е приета и на 25 март във Виена той присъства като официален представител на Югославия при подписването на Тройния пакт.

Един ден след бомбардирането на Белград, на 7 април 1941 г.,  напуска Берлин заедно с персонала на Посолството. Той отхвърля предложението на немските власти да замине сам, без членовете на Посолството и техните семейства, в по-безопасната Швейцария и се връща в окупиран Белград. През ноември е пенсиониран, но отказва да получава пенсия. Живее в уединение. Отказва да подпише Апела към сръбския народ, с който се порицава съпротивата му срещу окупатора. Не разрешава на „Српска книжевна задруга” да публикува негови разкази по време, когато „народът страда“ . В тишината на стаята, в която живее под наем, той пише първо „Травнишка хроника”, а в края на 1944 год. завършва „Мостът на Дрина” . И двата романа издава в Белград няколко месеца след края на войната.

В края на 1945 г. в Сараево излиза романът му „Госпожицата”. През първите следвоенни години Андрич става председател на Съюза на писателите на Югославия. От 1946 г. живее в Белград и Сараево, става редовен член на Сръбската академия на науките и изкуствата, както  и член на Президиума на Народното събрание на НР Босна и Херцеговина. Продължава да пише и публикува. През следващите години се занимава активно с обществена дейност, изнася лекции, участва в публични срещи, пътува като член на делегации в Съветския съюз, България, Полша, Франция, Китай. Публикува главно кратки текстове, откъси от повести, разкази. Произведенията му се превеждат на много езици.

През 1964 г. е обявен за почетен доктор на Ягелонския университет. Пише все по-малко, но книгите му постоянно се преиздават в страната и в чужбина. През годините, които следват Андрич свежда до минимум обществената си дейност, чете много и малко пише. Здравето му се влошава и той все по-често се лекува.  Умира на 13 март 1975 г. Погребан е в Белград.

До 1992 г. в Сараево никой не го критикува. По време и след разпада на Югославия към Андрич са отправени тежки упреци за начина, по който описва бошняците. Писателят също винаги е твърдял, че Австроунгарската империя в Босна е била по-цивилизован окупатор, отколкото Отоманската империя, която е управлявала Босна в продължение на няколко века.

През 1995 г. излезе книга на Мухзин Ризвич  – „Босненските мюсюлмани в света на Андрич“. В нея авторът пише, че „Андрич се приравни с всички ликвидатори на Босна, като описа бошняците по един нелицеприятен начин. Бошняците в произведенията на Андрич са мошеници, неудачници, откачалки и отрицателни характери“.

Въпреки политическите и религиозни пристрастия Иво Андрич е най-значимият писател от бивша Югославия през ХХ век.

Свързани заглавия
Емир Костурица и Сърбия ще строят Андричград

Книги от Андрич тук

Прочетете още

viber_image_2025-03-29_07-23-40-247

Книга срещу насилието от Колийн Хувър

Четиво колкото романтично, толкова и трилър „Твърде късно“ идва в момент, в който славата на …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...