Книгата може да се внася легално в страната
36-годишната забрана е отменена по куриозни причини – съдът в Делхи не можа да открие документ, който да забранява разпространението на романа. Вдъхновената от живота на пророка Мохамед книга излиза през 1988-а, като пет месеца по-късно срещу автора Салман Рушди е издадена фатва от аятолах Хомейни – присъдата е смърт.
Пак тогава индийското правителство забранява разпространението на книгата заради реакцията на посланиците-мюсюлмани. Писателят дори пише отворено писмо до министър-председателя Раджив Ганди – то е публикувано и в „Ню Йорк Таймс“.
Историята има продължение едва през 2019-а, когато индиец на име Сандипан Хан потърсил „Сатанински строфи“ в книжарниците, но му било обяснено, че книгата е забранена за разпространение. Хан преровил правителствения архив в търсене на официално решение за забраната, но не открил, така че подал жалба в съда.
Делото приключва едва сега, тъй като е многократно отлагано от правителствените служители, които правят опити да намерят нужните документи, с които да докажат забраната на книгата. Такива обаче липсват, което принудило съда в Делхи да отмени забраната, считано от 5 ноември, „тъй като не съществуват никакви сведения за нея“.
Заради „Сатанински строфи“ Салман Рушди бе нападнат зверски преди две години – всичко около атентата срещу него той събра в книгата „Нож“
Самият Рушди е роден в Индия – той многократно декларира, че книгата му не съдържа никакви обиди по отношение на исляма. За „Сатанински строфи“ писателят казва, че е фиктивно изследване на религията, миграцията и идентичността. Книгата стана причина той да бъде наранен зверски преди две години по време на обществено събитие. Вследствие на атаката писателят ослепя с едното си око. Всичко около атентата по-късно събра в книгата-документ „Нож“.
По материали от timelinedaily.com