Прекрасно е да подарите днес четиво на своя малчуган
Принцът на приказките Ханс Кристиян Андерсен се ражда на 2 април 1805 г. Съдбата му е приготвила най-хубавия подарък. Някакви си 219 години по-късно рожденият ден на разказвача е обагрен с магията на онова, за което е живял и дишал… Децата празнуват книгите.
Денят се отбелязва вече 57 години. Има и награда на името на Андерсен – тя се връчва от ЮНЕСКО и е наричана „малка Нобелова награда“. Плеяда достойни писатели са носители на Златния медал на Андерсен – сред тях Астрид Линдгрен, Луис Карол, Туве Янсон.
Каквато и детска книга да хванете в ръце на 2 април, няма да сбъркате! Иначе в световен мащаб всяка година има държава на фокус. През 2024-а това е Япония. Празникът там минава под надслов Въображение. Пък и какво е наистина детската книга, ако не въображение – като самото детство всъщност!
Най-голямата детска библиотека у нас е част от Столична библиотека. Детският отдел там разполага с 84 хил. тома. Годишно вратите на отдела прекрачват около 100 хил. деца. Записани в библиотеката са 41 хил. деца и юноши до 14-годишна възраст. Четене на приказките на Андерсен и всякакви други събития, свързани със специалния ден, ще има в библиотеката и на този 2 април.
Детската книга развива въображението – тя е онзи инструмент, който ни превръща в пълноценни хора
Сред важните събития, с които се отбелязва Деня на детската книга, е Нощта на Андерсен в библиотеката. Организират го по традиция например в Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе. Този път се състоя в последния мартенски уикенд – на 29-и срещу 30-и. А темата беше 180-годишнината от създаването на „Снежната кралица“, една от многото прекрасни приказки на Андерсен. Инициативата се разпростира вече на около 1700 места по света, като в нея всяка година се включват повече от 100 хил. деца.