Професията дълги векове била запазена само за мъжете
Библиотеките започнали да приемат на работа жени едва в началото на миналия век. При това първите библиотекарки минавали специална подготовка. Един от смелчагите, разчупили общественото мнение, е проф. Хотингер, който дълго работел в библиотеката на Страсбург. След като приключил отношенията си там, той се преместил в Берлин, където открил училище за библиотекарки. Годината била 1901-а.
Интересът обаче бил почти нулев – Хотингер преподавал основите на новата професия едва на една жена. Дали заради добрите му обноски, или пък заради перспективността на професията, през второто полугодие вече се радвал на цели седем ученички.
Главното изискване за постъпване в училището било владеенето на чужди езици. Предимство носели гръцкият и латинският. Професорът, разбира се, не преподавал сам – имал и асистенти, които също се грижели за доброто образование на бъдещите библиотекарки.
Сред предметите, които изучавали младите жени, било например книговодството. Пред тях се разкривали също и тайните на търговията с книги, антикварно дело и разбира се, библиотекознание. Хотингер и помощниците му често водели възпитаничките си в берлинските библиотеки, но също така в музеи, галерии и други места, които щели да са им полезни да натрупат богатата обща култура.
Обучението в училището за библиотекарки продължавало между 1 и 3 години. Нужно било кандидатките да имат диплома от гимназия, за да се запишат в прогресивната школа на Хотингер. Имало и долно възрастово ограничение – 16 години