Pocketbook е изобретение от 1935-а
Точно тогава един летен ден на пазара се появява първата книга в джобен формат и с меки корици. Неин издател е британецът Алън Лейн. Сигурно и за негова изненада, успехът бил феноменален. Собственикът на издателство Penguin предложил всъщност книги на цената на десет цигари. Заедно с това обаче се случило още нещо… Книгите станали удобни за четене в обществения транспорт и по този начин популярността им нараснала неимоверно.
Идеята хрумнала на Лейн, докато чакал влака на връщане от дома на Агата Кристи. Наоколо нямало нищо за четене и на издателя му хрумнало, че подвързани като брошура книги може да се продават от автомати на подобни места.
Повечето издатели и автори посрещнали на нож идеята на Алън Лейн. Според тях така щели да намалеят приходите от продажби на книги. Той обаче държал на своето, а времето показва, че действително е имал право!
Алън Лейн смесвал в себе си изобретателност и търговски нюх, което в крайна сметка превръща и самото издателство Penguin в легенда. С издателската си политика пък опровергава мисленето, че с меки корици може да се издават само булевардни романи. Запомнена е негова мисъл, че лошият дизайн струва колкото добрият, така че няма причина едно издание да не изглежда хубаво.
За заслугите си в областта на книгоиздаването Алън Лейн е произведен в рицар през 1962 г.
Ето още факти покрай раждането на книгите с меки корици на Penguin:
- Първите автори, към които се обръща Лейн, са Агата Кристи и Ърнест Хемингуей.
- Книгите се продават за 6 пенса.
- С меки корици излизат и творбите на Шекспир през 1937-а.
- Най-успешното издание е „Любовникът на лейди Чатърли” с продажби от 3,5 млн. екземпляра.
- Последната книга, която издава Алън Лейн, е „Одисей” на Джеймс Джойс през 1969-а.
- Общо за периода с меки корици излизат 3000 заглавия.