Ютубърите са писатели за новото поколение
Тийн класацията за първото полугодие на 2019 г. бележи подем на български автори. Имената им четем още в началната шесторка и е интересно да видим на кого тийнейджърите писаха шестица. Защо броим до шест, а не до пет например? Защото статистиката на продадените книги навява мисълта, че младите читатели не са това, което бяха.
Накратко – те търсят смисъл във всичко, което гледат. Ютубърите са писатели за новото поколение. Вместо да сипем укори, нека приемем, че писането допълва ефекта на визията и благодарение на него тийнейджърите демонстрират нещо повече от дигитално бягство. Така „Органайзерът 2.0“ на Стан, компанията на „Пакта“, съветите на Стефи и Изабел заеха почетните места на стълбицата.
Победителят е книга, излязла сравнително скоро, а заглавието – „Щастливей“ на Изабел, изразява близък до децата език в среда, позната на повечето от тях. Впрочем пак Стан свърши добра работа в насока възпитание – последната му книга „Невероятният свят с експерименти на Петьо филията“ е същински учебник в стил „направи си сам“, подплатен с наука.
Не е странно, че отново виждаме поредиците на британския комик Дейвид Уолямс, Хари Потър, Дръндьо и Пърси Джаксън, по-любопитно е, че литературна класика като „Малки жени“ влезе в топ 50 заедно с два романа от „старо“ време и детство – „Моето семейство и други животни“ на Джерълд Даръл и „Войната на таралежите“ на Братя Мормареви. Кое ги свързва – лекотата, с която се преодоляват житейски несгоди и хуморът, разбира се.
Що се отнася до търсенето на реализъм в преживяванията, ще отбележим онези заглавия, които пренесоха филмите на книга – „P. S. Все още те обичам“, „До всички момчета, които съм обичала“, „Един от нас лъже“, „Слънцето също е звезда“, „Ривърдейл“, „Училището за добро и зло“.
Вижте цялата класация заедно с продадените бройки, подреждането е отражение на всекидневието на децата по един неуловим, незадължаващ начин. Всяка книга е част от общата им мечта за по-добър живот, който ние, възрастните, така и не можахме да измислим.