47-годишният Тихомир Радев ще преодолее 2500 км с каяк
Маршрутът на българина е точно като от един роман на Жул Верн. Става дума за книгата „Дунавският лодкар”. Макар че ѝ липсва известността на творби като „Децата на капитан Грант” или пък „Капитан Немо”, тя е важна точно за нас, българите. Защото описва любовно-революционна история на фона на Априлското въстание и Руско-турската освободителна война.
Рибарят-лодкар в книгата на Жул Верн е русенец, но дребната географска разлика не пречи на Тихомир. Полицай по професия, той е известен сред колегите си и с любовта към екстремните спортове и книгите.
Първо да четат и да мечтаят – това послание отправя шуменеца към младите хора от микрофона на БНР. Споделя и подробности за самото пътуване – маршрутът стартира от немския град Инголщат в Германия, а финалът е в Черно море. Очаква се да доплава дотам на 31 август.
На всичко отгоре Тихомир ще носи в себе си пари само за бутилирана вода. За прехраната си ще разчита на онова, което улови в реката или намери по брега, а също и на добрината на хората.
Маршрутът на полицая следва точно описания и от Жул Верн. Ето всъщност как говори писателя за главния герой, в чиято кожа ще се превъплъти шуменецът:
“Висок, тридесетгодишен мъж, рус като северен славянин, надарен с херкулесова сила и гъвкавост, Стефан Ладков притежаваше всички ония качества, необходими за един водач.”
За жалост обаче писателят си отива от света ни преди да довърши своята книга. Ръкописът е намерен от сина му Мишел, той го дописва и три години по-късно „Дунавският лодкар” е в парижките книжарници. Става дума за 1908-а.
Така че 111 години по-късно книгата ще оживее – по Дунава и благодарение на един българин. Дунавски лодкар ще е Тихомир Радев. Нека му пожелаем попътен вятър!