Начало / България / Представят „Човекът, който разсмя смъртта“ във фотогалерия в София

Представят „Човекът, който разсмя смъртта“ във фотогалерия в София

Книгата „Човекът, който разсмя смъртта“ от Норман Казънс ще бъде официално представена в столичната фотогалерия „Фотосинтезис Артцентър“ на бул. „Васил Левски“ 57. Премиерата ще се състои на 22 май от 19 часа.

Норман Казънс е един от бащите на днешната смехотерапия. Познат е на света преди  всичко като „човека, който разсмя смъртта“. Неговата книга, превърнала се в наръчник за нестандартния поглед към тежката болест, която може да бъде победена напук на всякаква уж здрава логика, след дълго очакване излиза и на български език. Той е американски изследовател на биохимията на емоциите. Журналист, писател и борец за мир, роден на 24 юни 1915 г. Когато е на 49 г., лекарите му поставят тежката диагноза колагеноза и дават недвусмислената прогноза, че му остава кратък живот и пълна неподвижност. Казват му, че е обречен и единственото, което може да се направи, е да се облекчава болката му. Казънс обаче решава да се бори, проучва различни подходи и се изправя в битка с болестта си. Създава собствена система и с помощта на високи количества витамин С, позитивно отношение, вяра в успеха и преди всичко смях постига немислимото – успява да се  излекува напълно. Няколко години по-късно споделя историята си в своята книга „Anatomy of an illness“ (издадена през 1979 г.), която на български излиза като „Човекът, който разсмя смъртта“.

Изданието се превръща в бестселър, историята е представена и в телевизионен филм. Казънс умира от остра сърдечна недостатъчност на 30 ноември 1990 г. в Лос Анджелис, оцелявайки от сърдечните си проблеми дълги години повече, отколкото са очаквали лекарите: 10 години след първия му инфаркт, 26 години след като му е поставена споменатата диагноза и 36 г. след като за първи път е диагностициран сърдечният му проблем.

„Много години се боях да пиша за сериозната болест, защото не исках да вселявам лъжлива надежда. Освен това знаех, че един случай не означава много в сериозните медицински изследвания и често се оценява като „анекдотичен“. Обаче моят опит от време на време се споменаваше в масовата преса, включително и в медицинската. Получавах писма, в които ме питат истина ли е, че с помощта на смеха съм се избавил от болест, която едва не ме направи инвалид и която лекарите считаха за нелечима. Затова реших, че трябва подробно да разкажа за историята на моето заболяване“, казва Казънс за книгата си.

Прочетете още

717bd38a-8921-42b8-8152-92dd06ce00b8

„Пробуждането“ на Стойчо Керев – лек срещу безразличието

Заглавие, което разбулва тайни и предсказва бъдещето Третата книга на популярния наш журналист, а вече …