Ново издание на „Психология на сексуалността“ от Зигмунд Фройд предстои да излезе, съобщи издателство „Колибри“. Капиталният труд на „бащата на психоанализата“ ще бъде в книжарниците от 6 април.
„Психология на сексуалността“ (превод: Георги Георгиев, Маргарита Дилова, Димчо Дурданов и Наталия Попова; съставител: доц. д-р Никола Атанасов) съдържа основните теоретични постановки и текстове на Фройд в областта на сексуалността: „Три студии върху теорията на сексуалността”, „Приноси към психологията на любовния живот”, „Разпадането на едиповия комплекс”, „За женската сексуалност” и др. Едва ли има съмнение, че разширяването на понятието за сексуалност е негов важен принос. Фройд започва да говори открито за половия живот във време, когато това се е смятало за неприлично и обидно. Научният му интерес към сексуалността е свързан с нейната способност да поражда желания, които влизат в конфликт с друг вид желания на личността – такива от морално естество, поради което се подлагат на изтласкване от съзнанието и в несъзнаваното пораждат невротични симптоми. Фройд насочва вниманието към очевидното: че човешката сексуалност не е само нагон към размножаване, че заема важно място в емоционалния свят на човека, че започва от раждането и не престава да бъде източник на енергия до края на живота.
Зигмунд Фройд (1856-1939) е австрийски учен – психолог и невролог, създател на психоаналитичния метод в психотерапията. Първата му книга, „Изследвания на истерията“, излиза едва през 1895 г. в съавторство с уважавания Йозеф Бройер. Прочути са концепциите на Фройд за несъзнаваното, защитните механизми, фазите на психосексуално развитие, едиповия комплекс и тълкуването на сънища. Изключително противоречива фигура на своето съвремие, Фройд и днес предизвиква жарки професионални дискусии и се нарежда сред най-влиятелните личности в историята на човечеството.
Свързани заглавия
Урната, съхраняваща останките на Зигмунд Фройд, е счупена при опит за кражба
Правнучка на Зигмунд Фройд откри изложба в Москва, вдъхновена от книгите на Айн Ранд
Книги от Фройд тук