Начало / Интервюта / Хелън Макдоналд: Скръбта е просто любов, която няма къде да отиде

Хелън Макдоналд: Скръбта е просто любов, която няма къде да отиде

С „H is for Hawk“  Хелън Макдоналд спечели престижните награди „Costa“  и „Самюъл Джонсън“. В книгата си  поетесата, писателка и илюстраторка описва как се е справила с мъката след смъртта на баща си, който е бил фотожурналист и соколар. От него тя се вдъхновила и научила да опитомява грабливи птици. Книгата й проследява и историята на романиста Т. Х. Уайт, който също се е занимавал със соколарство. Представяме ви интервю с Макдоналд, публикувано на caughtbytheriver.net.

––––––––––––-

Вие обичате грабливи птици още от дете. Защо?

–      Защото смятам, че те се най-красивото и съвършено нещо на света. Те имат огромна роля в историята. За тях е писано в книги, играят главни роли и в доста филми. Соколите носят духа на забравеното и изгубеното. Моят сокол Мейбъл, носеше духа на баща ми след неговата смърт.

Бихте ли разказали как започна всичко, как разбрахте, че трябва да напишете тази книга?

–      Докато тренирах сокола си мислех дали не трябва да напиша нещо затова, което се случва, затова как се преодолява скръбта. Да живееш със сокол е вдъхновяващо, диво, магическо, но самотата ме отведе до доста мрачни състояния, трябва да призная. Отне ми 7 години, за да успея да се дистанцирам емоционално достатъчно, за да напиша книгата.

„H is for Hawk“ е книга за загуба, но и за любов. Осъзнавахте ли го, докато я писахте?

–      Да. Любовта и загубата вървят ръка за ръка. Къде е границата. Скръбта е просто любов, която няма къде да отиде. В книгата има скръб заради смъртта на баща ми, любов към сокола и природата и състрадание към поета Т.Х. Уайт. В онази година, когато се случи всичко, осъзнах в пълна степен какво е да си смъртен. Понякога виждах мрака там, където го няма. Но това ми даде и нова перспектива за съвместния живот на човек и животно.

Вие сте поетеса, художничка, соколарка и писателка. Според мен написването на „H is for Hawk“ изисква по нещо от всички тези умения. Съгласна ли сте?

–      Този въпрос ме измъчваше известно време. В началото си мислех, че тренирането на сокол не е като писането, но после си дадох сметка, че двете имат много общо. Инвестираш усилия и време, за да успееш да се надградиш над себе си и да направиш нещо, което си струва. Моментът, в който имаш контрола, е много силен. Онзи момент, в който не се изисква нищо повече – всичко допълнително само ще навреди. Тогава само стоиш от страни и гледаш.

Това е много лична книга. Как се чувствате като знаете, че много неща от личния ви живот са на страницата?

–      Единственият начин да пиша за скръбта е да бъда брутално честна. Не мога да крия, че съм нервна, целият ми живот е изложен на витрината, така да се каже, но нямаше друг начин. Това, което ме успокоява, е че аз вече не съм човекът от книгата. Виждам нещата много различно.

Книгата свършва, когато вие си купувате нова къща, а соколът Мейбъл си сменя перата. Какво се случи след това?

–      Мейбъл летя още много сезони, под зоркото око на експерт соколар в специално място за отглеждане. Преди година почина от инфекция. Тя беше възхитителен сокол и както човека, който отговаряше за нея, така и аз, бяхме съкрушени. Мисля да си взема нова граблива птица догодина, но няма да е сокол. Няма друг сокол като Мейбъл.

Какво мислите за днешните книги за природата? Има ли някои, които са ви впечатлили?

–      „Four Fields“ от Тим Дий и „Cold Blood“ от Ричард Керидж са от любимите ми по-нови книги. И двете са лирични, емоционални и откровени, написани от способни натуралисти. Пълни са с любов и емоционална честност. Що се отнася до писането за природата като цяло, ми се иска жанра да стане по-гневен. Иска ми се да има повече красиви книги за емоции като ярост, отчаяна надежда и елегично отчаяние.

Свързани заглавия

Хелън Макдоналд триумфира с награда „Costa“ за книга на годината
Станаха ясни победителите в отделните категории на наградите „Costa“
Хелън Макдоналд спечели наградата „Самюъл Джонсън“

Със съкращения

Прочетете още

dollar-gill-0V7_N62zZcU-unsplash

Книги се публикуват на все по-малко езици

Губим разнообразието на света 23 април е Световният им ден – посветен на тях и …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...