Начало / България / Да си спомним за Апостолите на книгата – книжарите

Да си спомним за Апостолите на книгата – книжарите

„И тъй, братья книжари и книгописатели, ако желаете доброто на своя народ, пишете като за него, ако ли пък е само учените да разбират, то защо да го подмятаме народното име? По-добре, ка(к)то рекъл онзи, сами да свирим, сами да играим. От мене толкос и прощавайте”.
Монах Маттей Петров
Търново, 1-й Септемврия 1872 г.

 

 

 

Книжарството винаги е било феномен на духа и е било в служба на  идеалите през Възраждането, в годините след освобождението, а и сега, когато се намираме в тотална икономическа, политическа и духовна криза.
Нека в края на отиващата си година си спомним и отдадем почитта си към легендарните български апостоли на книгата. През 2014 г.  се навършиха редица забележителни годишнини, свързани с делото на плеядата самоотвержени работници на книгата – книжарите, на които дължим дълбок поклон. Заради липсата на точни дати – обяснимо с оглед епохата, ви представяме някои от значимите събития и личности, които с безкористната си дейност запазиха българския дух и език в тежките времена, когато България не беше обозначена на географските и политическите карти на Европа.

–    455 години от отварянето на първата българска и славянска средновековна книгопродавница. Това се случва вероятно през 1559 г. в Скопие. Открива я Кара Трифун – съдружник на първия български издател Яков Крайков от София.
Крайков или Трайков е първият документално установен издател, редактор, шрифтолеец, гравьор и печатар.

–    205 години от откриването на първата българска възрожденска книжарница във Велико Търново. Дело е на големия родолюбец Велчо Атанасов Джамджията, вдъхновител на Заверата от 1835 г.  Именно от Велчовата книжарница започва историята на възрожденското книжарство.

–    200 години от рождението на Захари Княжески (Жеко Петров) – разпространител на руската книга по българските земи.

–    195 години от рождението и 130 години от смъртта на Рашко Илиев Блъсков, писател, редактор, преводач, отворил българска книгопродавница през 1868 г. в Болград, Бесарабия.

–    195 години от рождението и 145 години от смъртта на Иван Николов Момчилов, учител, издател,основал през 1868 г. „Книгопродавница Момчилов и Сие – Велико Търново”.

–    180 години от рождението на Драган Василев Манчов – издател и книжар, открил през 1862 г. книжарница в Пловдив с клонове в Свищов и Солун. Автор е на учебника „Бащин язик”, претърпял 36 издания.

–    180 години от рождението на хаджи Никола Вардев – съдържател на книжарница в София, участник в бунта  софийските книжари през 1877 г.

–    180 години от рождението и 105 години от смъртта на Кузман Шапкарев – учител, фолклорист, издател, отворил книжарница в Солун.

–    175 години от рождението на Яни Д. Рододарович – учител и книжар в Лозенград, обесен от османските власти.

–    175 години от рождението на Илия Рашков Блъсков – писател, публицист, издател, отворил книгопродавницата „Братя Блъскови” в Шумен.”Книжарството е разсадник на прочитание, на просвещението…”, заявява Блъсков.

–    170 години от рождението на Нягул Д. Бояджийски – съдружник на Христо Г. Данов в пловдивската книжарница, загинал през Априлското въстание.

–    130 години от смъртта на Яко Г. Трувчев – управител на Христо Г. Дановата книжарница в Пловдив.

–    160 години от рождението на Коне Г. Самарджиев – книжар, печатар, издател, отворил книжарница в Солун на 1 септември 1883 г.

–    140 години от смъртта на Никола Карастоянов – печатар, издател и книжар, пренесъл през 1820 г. първата типографска преса в България, отворил книгопродавница в Самоков през 20-те години на ХІХ в.

–    135 години от откриването на първата книжарница във Варна от Кръстю Ив. Мирски – „Н.&К. Мирски”.

–    100 години от смъртта на Петър Тодоров Мусевич-Бориков – скитащ книгопродавец, агитатор за Македония и революционер. „Мисля да е свята длъжност и почтено занимание человек да разпространява книжевността между народите си и това е, което мя насърчава да жертвувам златните си години…”, казвал Бориков.

–    85 години от смъртта на хаджи Михаил Костенцев – пътуващ книгопродавец през османското иго, съдържател на книжарница в Щип, книжар и антиквар в София след Освобождението.

–    80 години от смъртта на Иван Хаджиников – революционер и книжар, един от създателите на ВМРО, открил своя книжарница в Солун през 1893 г., преобразувана през 1906 г. на „Международна книжарница Иван х. Николов, София – Солен”.

–    80 години от смъртта на Тодор Филипов Чипев – основател на една от най-големите издателски и книжарски фирми в България (1891-1948). „Аз не го чувствах като търговец. От вида му и от бавните му приказки лъхаше страхопочитание към книгите и писателите. Такива си представях аз старите труженици за церковна независимост и еснафските първенци от епохата на Възраждането… Чипев ми напомняше някой ктитор, зографисан от стар майстор в старинна черквица и слезнал да служи на новия живот на свободна България”, разказва в спомените си писателят Кирил Христов.

 

Източник: „Апостоли на книгата” (1984) от Петър Парижков

Прочетете още

171465_b

Топ 10 на „Ню Йорк Таймс” за най-продаваните книги в САЩ

Бестселър листата на „Ню Йорк Таймс” е една от най-авторитетните в света. Класацията беше обновена …

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
"Четящият човек"
Автори
Без категория
България
Други
Интервюта
Класации
Класации "Ню Йорк Таймс"
Класации "Хеликон"
Колонката на...
Критика
Любопитно
Нови книги
Откъси
Ревюта
Свят
Събития
Читатели
Читателски дневник

Повече...