Начало / България / „Архангелите в Библията” с премиера в „Хеликон-България”

„Архангелите в Библията” с премиера в „Хеликон-България”

„Архангелите в Библията”  от Мони Алмалех ще бъде представена на 5 ноември, вторник, от 18,30 ч в столичната книжарница „Хеликон-България”. Книгата е публикувана от академичното издателства „Проф. Марин Дринов”.

Изданието дава изчерпателен отговор на всички възможни питания за тези невидими същества, но не чрез художественото внушение и личната фантазия на автора, а чрез методите на научния подход. Проф. Алмалех детайлно декодира ивритските названия на различните видове ангели според термините в Стария завет. Например архангелите са два вида: според собствени им имена като Михаил, Гавраил, Рафаил и др., и според съществителните нарицателни в множествено число, като серафими, херувими, офаними. Професорът прави анализ на названията и какво се крие зад тях като знамение, защото самите наименования са код, който остава непреводим в индоевропейските езици. По този начин разтълкуваните имена ни дават информация за същността, особеностите и функциите на архангелите.

Мони Ешуа Алмалех е роден в София през 1954 г.. Редовен професор е в НБУ и професор в ИБЕ (Институт за български език при БАН). Работил е в Института за история и философия към Ерусалимския еврейски университет. Става доктор на науките (2005) с изследването „Внушения за цвят в Петокнижието. Върху иврит и български език“. Автор е на многобройни лингвистични и семиотични трудове върху цвета в езика, литературата, фолклора, Библията. Сред тях: „Семантика и синтаксис“ (1993), „Balkan Folk Colour Language“ (1996), „Цветовете в балканския фолклор. Езикът на цветовете“ (1997), „Цвят и слово. Прагматични и психолингвистични аспекти“ (2001), „Цветът в Петокнижието“ (2006), „Езикът на цветовете: Цветовете в балканския фолклор. Библейско червено. Рекламата – цвят и символи“ (2007), „Светлината в Стария завет“ (2010), „Семиотика на цвета и някои символи (Семиотични изследвания на търговската марка. ІІ част)“ (2010). Съставител на лексикографски трудове: „Българско-ивритски разговорник: Кратка морфология на иврит, около 3000 думи и изрази“ (2002) и „Ивритско-български речник“ (2004). Автор на студии, статии и рецензии в специализираната периодика. Носител на награда за високи научни постижения за 2002 г. в областта на хуманитарните науки, както и на приза „Най-провокиращ преподавател“ на НБУ (2002).

Фото: advertisingandbrandmanagement.org

„Архангелите в Библията” тук

Прочетете още

Dec

Декември идва с аромат на Коледа и хубава книга

Четем и се усмихваме Празникът обикновено може да ни изправи на нокти – заради многото …