Есе на британския класик Хърбърт Уелс излиза 76 години след неговото написване, съобщи metronews.ca. Творбата е от 1937 г. – авторът споделя своите виждания за света по време на едни от най-кризисните периоди в историята на човечеството. Скоро преди избухването на Втората световна война Уелс засяга теми като свобода, демокрация, образование.
Есето е написано за изданието „Reader’s Digest”, което често е публикувало Уелс. Радикалният му политически текст обаче шокира консервативната редакция и текстът не е публикувано. 75 години по-късно обаче, есето излиза в новия брой на списание „The Strand Magazine”, което е публикувало противоречиви материали на Марк Твен, Джоузеф Хелър и др.
„Демокрациите трябва да мислят и да говорят не само за свободата, но и за универсалната информация и интензивната психологическа подготовка. Вижте Китай в наши дни. Едно неграмотно и мирно население има толкова шанс да оцелее, колкото една сляпа крава в джунглата”, пише авторът на „Война на световете”. Той допълва, че прекалено много страни са „полуграмотни” и „напълно недисциплинирани”. Демокрациите трябвало да засилят своите армии, но най-доброто оръжие оставало образованието. „Изборът е ясен сега. Подготви се за свобода или козирувай и марширувай напред”, завършва Уелс.
Андрю Гъли, един от директорите на „The Strand Magazine”, намерил есето в архивите на библиотека в университета в Илинойс. Той коментира:
„Уелс е бил прогресивен в своята гледна точка. Той принадлежи на поколение пламенни империалисти, но вярването му е било, че великите сили трябва да дадат свобода на волята на своите колонии. Страхувал се е, че държавите от Третия свят ще станат жертва на демагози, диктатори и фалшиви духовници”.
Хърбърт Уелс е британски писател, роден през 1866 г. Той е известен с научнофантастичните си романи. Заедно с Жул Верн и Хюго Гърнсбек е считан за пионер в този жанр. Творбите му засягат важни социални теми. По убеждение Уелс е социалист. Българският читател го познава от произведения като „Невидимия” и „Война на световете”. Умира през 1946 г.
Свързани заглавия
Преди 75 години Орсън Уелс шокира Америка с „Войната на световете”
Хърбърт Уелс критикува Джеймс Джойс за „Бдение над Финеган”
Хърбърт Уелс – бащата на научната фантастика
Книги на Хърбърт Уелс тук