Нова книга разказва за издевателствата върху човешката раса, извършени по време на Втората световна война – японските лагери за военнопленници в Сандакан, съобщи британският „Телеграф”. Произведението „Sandakan: The Untold Story of the Sandakan Death Marches” от Пол Хам е вече на англоезичния книжен пазар, като се разпространява в печатен, електронен и аудио формат. Издателство е „Random House Australia”, а творбата е 656 страници.
Книгата ни разказва едно от останалите в миналото и пренебрегнати истории на войната. След падането на Сингапур през 1942 г., японските завоеватели местят 2500 британски и австралийски военнопленници в лагер в джунглата на около 15 километра от Сандакан, на източния бряг на Северно Борнео. Правителствата на двете страни с десетилетия крият случилото се там, за да избегнат травмиране на близки на жертвите, както и бъдещи конфликти.
Затворниците били бити, чупени са им крайници, били измъчвани, хвърляни в бамбукови клетки и оставяни да гладуват до смърт. Никой не успял да запази здравия си разум, а голяма част не понесли и физическата болка. В края на 1944 г. съюзнически самолет бомбардирал местността. За да избегнат бомбардировката, японците тръгват на поход с дължина 250 мили към Ранау. Те взимат оцелелите затворници като роби и товарни коне.
Малко над 1000 затворници започват т.нар. поход на смъртта. Оцеляват едва 6-има, всичките австралийци. Хам разказва цялата история за Сандакан. Включени са интервюта с роднини и наследници на оцелелите. Той е изчел хиляди съдебни документи, опитвайки се да разбере какво точно се е случило там и кой е отговорен.