Разкриването на програма на правителството на САЩ за масово електронно следене вдигна неимоверно продажбите на класиката „1984” от Джордж Оруел, съобщи „Лос Анджелис Таймс”. Както е известно, неотдавна публично достояние стана информацията за програмата „Призма”, която следи телефонните и интернет комуникации на гражданите в страната.
Продажбите на романа са скочили с 5 771%. Те са нараснали над 70 пъти за последните 24 часа, а тези на изданието му, в което е включено и произведението „Фермата на животните“ – над три пъти. В книгата си Оруел представя антиутопичен свят, в който всяка стъпка на хората е следена от екрани, монтирани навсякъде, дори в домовете им. Системата за следене се олицетворява от метафоричния герой Големия брат.
Това е добър подарък за 64-я рожден ден на книгата, който беше на 8 юни.
„Използването на такава огромна мрежа за наблюдение е точно заплахата, от която Оруел се е боял”, твърди неговият биограф Майкъл Шелдън.
В петък президента на САЩ Барак Обама заяви:
„Може да се оплакваме, използвайки като аргумент Големия брат и как с тази програма може да се безчинства, но ако човек се вгледа в детайлите, смятам че ще види, че сме уцелили точния баланс”.
Обама допълни, че електронното следене е в името на сигурността на американските граждани и средство за борба с тероризма.
В същото време Американският съюз за граждански свободи е подал иск срещу висши правителствени служители, защото „Призма” била в разрез с конституцията и надвишавала правомощията на конгреса. Заместник-директорът на организацията, Джамил Джафър, заяви, че програмата се отъждествява с това хората всеки ден да дават отчет какво правят и с кого говорят по телефона.
Книгите на Оруел тук