Има романи, които читателят трудно би си представил на филм, особено доскоро, когато специалните ефекти все още не бяха навлезли в киното, отбелязва британският „Телеграф“ . Въпреки това сценаристите, режисьорите и операторите се справиха с филмирането дори на “невъзможни творби”. Ето най-трудните от тях:
Романът е считан за една от най-добрите научни фантастики. Той е микс от абстрактна философия, политически коментари, религия, екология и мечти за далечното бъдеще. Първият опит за заснемането на “Дюн” пропада, а за него са били ангажирани звезси като “Пинк Флойд”, Орсън Уелс и Салвадор Дали. През 1984 г. Дейвид Линч успява да заснеме лентата с музика на “Тото”, по-късно и Sci Fi Channel създава сериал.
След като скъсва нервите на издателите, книгата съсипва и кинаджиите. Но кой може да спре Стенли Кубрик? Той, разбира се, посмачква най-скандалните моменти от романа, разказващ за педофилска връзка на възрастен мъж с 13-годишно момиче.
Книга, която едва се понася при четене, да бъде филмирана – това наистина е трудна задача. През 1991 г. тя обаче става факт, Дейвид Кроненбърг приема предизвикателството. Музика: Мик Джагър.
“Пътеводител на галактическия стопаджия” на Дъглас Адамс
Няма да намерите читател, който да не харесва книгата. С филма обаче е по-сложно – за да стигне до екрана са необходими 23 години и 3 сценария.
Прочутата творба среща големи трудности, докато се превърне в кино. Спъва я езикът й – основното й достойнство, заради който киноцензурата изрязва всичко сочно от филма. Все пак след две адаптации до екрана стига думата с F.
“Приказка без край” на Михаел Енде
Странните същества в нея дълго време карат режисьорите да не посягат към книгата. Волфганг Петерсен се престрашава през 1984 г. и филмира първата част. Успехът е огромен.
Самият автор дълго време отказва да продаде правата си за филм. В крайна сметка това става, а лентата на Том Тиквер от 2006 г. е призната за голям успех.
“По следите на изгубеното време” на Марсел Пруст
Голяма мъка е докато автобиографичният роман бъде превърнат в сценарий. Все пак това се случва с участието на звезди като Катрин Деньов и Джон Малкович. Читателите обаче печелят повече от зрителите.
Номиниран за “Оскар” в 11 категории, филмът е голям успех, но преди това книгата се продаде в 9 млн. тираж. Трудността по заснемането идва не само от факта, че трябва да покаже момче и бенгалски тигър в тясна лодка. Специалните ефекти са винаги на помощ в днешно време, но алегорията невинаги се поддава на компютърната анимация. Точно затова няколко режисьори отказват предложението преди Анг Лий да го приеме.