Появи се единственият запазен запис на гласа на Зигмунд Фройд, съобщи dnevnik.bg, позовавайки се на сайта Open Culture.
Записът е направен за Би Би Си през 1938 г. и е създаден в дома на известния австрийски психотерапевт в Лондон. Фройд, който е от еврейски произход, се установява в британската столица след като напуска Австрия заради окупацията на нацистите.
В записа с продължително от около две минути той говори на английски със силен акцент. Думите на 82-годишният тогава Фройд са трудно различими, а самото им изричане е било голяма трудност за него, тъй като по това време той е страдал от нелечим рак на устата в напреднала фаза.
В записа той говори за постиженията в си, сред които е обособяването на психоанализата като ново течение в психологията.
„Започнах професионалната си практика като невролог и се стараех да донеса успокоение на моите пациенти“, казва Фройд. „Под влиянието на стар приятел и посредством собствените си усилия, аз открих някои важни нови факти за подсъзнанието във физическия живот, за ролята на инстинктивните ни желания и т.н. На базата на тези открития се появи нова наука, психоанализата, част от психологията и нов начин за лечение на неврологичните заболявания. Трябваше да платя скъпо за този мой късмет. Хората не повярваха на моите факти и помислиха, че моите теории са несъстоятелни. Съпротивата беше много силна и неуморна. В края на краищата аз успяха да привлека ученици, с които да създам Международната асоциация на психоанализата. Но борбата все още не е приключила.“
Фройд умира по-малко от година след създаването на записа – на 23 септември 1939 г. в Лондон. Тогава той взема смъртоносна доза морфин, за да успокои болките си.
Записът на гласа на Зигмунд Фройд тук
Книги на Зигмунд Фройд на български тук
Книги за Зигмунд Фройд тук